Powrót do artykułu
6 dowodów na to, że Łódź jest centrum świata
Fot.: Emilia Białecka, ESKA INFO Łódź / Concierge.2C, Wikimedia, CC3.0
Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi/Luwr
Fot.: Melly juan, Wikimedia, CC3.0 / Jastrov, Wiikipedia, public domain
Fabryka Scheiblera/Manchester
Fot.: Polimerek, Wikimedia, CC3.0 / David Dixon, www.geograph.org.uk, CC2.0
Wieże Textilimpexu/World Trade Center
Fot.: Stevenlodz, Wikimedia, CC4.0 / Public domain, Carol M. Highsmith
Budynek TVP3 w Łodzi/Pałac Kultury
Fot.: HuBar, Wikimedia, CC2.5 / Astorek, Wikimedia, CC4.0
Manhattan
Fot.: Emilia Białecka, ESKA INFO Łódź / Dschwen, Wikipedia CC3.0
Przystanek przesiadkowy Łódź-Centrum/Dworzec w Lizbonie
Fot.: Emilia Białecka, ESKA INFO Łódź / Concierge.2C, Wikimedia, CC3.0
Zobacz następną galerię
Wypadek Polskiego Busa na A2 pod Skierniewicami
Wypadek Polskiego Busa na A2 pod Skierniewicami

Wypadek Polskiego Busa na A2 pod Skierniewicami

Gdzie jest łódzki Luwr, a gdzie Manchester? ZOBACZCIE!

Czy wiecie, że aby poczuć się jak w Luwrze, Manchesterze, Stanach Zjednoczonych, czy w Lizbonie nie musicie od razu wykupować biletu i ruszać w daleką drogę? W Łodzi są miejsca do złudzenia przypominające inne światowe obiekty. Niektóre były przykładem dla łódzkich budowli, inne powstały niezależnie, wszystkie zadziwiają podobieństwem i utwierdzają w przekonaniu, że Łódź jest... centrum świata.

6 dowodów na to, że Łódź jest centrum świata

MUZEUM MIASTA ŁODZI - LUWR

Pałac Poznańskiego, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi zwany jest także łódzkim Luwrem. Zapewne ma na to wpływ przepych, z jakim pałac jest udekorowany. Znana jest w Łodzi anegdota, jak to do Izraela Poznańskiego, znanego łódzkiego fabrykanta przyszedł architekt, najprawdopodobniej Hilary Majewski, i zapytał w jakim stylu ma być pałac? Jak to w jakim stylu – odpowiedział fabrykant – mnie stać na każdy styl!

KSIĘŻY MŁYN – MANCHESTER CITY

Pod tajemniczą nazwą Księży Młyn kryje się dość duży zespól fabryczny, na który składają się nie tylko fabryki, ale też domy mieszkalne dla robotników, zwane w Łodzi famułami, szkoła, sklepy, szpitale. Tak jak Manchester City całe osiedle zbudowane jest z czerwonej cegły, która stała się symbolem Łodzi. Jest w naszym mieście tylko jedna otynkowana fabryka – jest to Biała Fabryka, Ludwika Geyera, który jako jedyny nie szczędził pieniędzy na tynk i białą farbę.

WIEŻE TEXTILIMPEXU – DWIE WIEŻE

Dwie wieże Textilimexu przy ul. Traugutta porównywano kiedyś do słynnych World Trade Center w Nowym Yorku. Wieże mają po 68 metrów wysokości, powstały w 1976 roku, liczą po 22 kondygnacje. W ostatnich latach obie wieże przeszły dokładny remont, w końcu niedługo będą sąsiadować z nowym dworcem Łódź Fabryczna i Nowym Centrum Łodzi.

BUDYNEK TELEWIZJI – ŁODZKI PAŁAC KULTURY

Pierwszy łódzki wieżowiec z prawdziwego zdarzenia został wybudowany w latach 1951-1955 roku przy ul. Sienkiewicza 3/5. Początkowo mieściła się w Centrala Tekstylna znajdującej się obok siedziby Textillimpexu, z czasem został przemianowany na wieżowiec Telewizji Polskiej Oddział w Łodzi. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem, w rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od ulicy Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa. Budynek jest wizualnie podobny do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

MANHATTAN

Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa w Łodzi, czyli łódzki Manhattan jest jednym z największych w Polsce zespołów budynków mieszkalnych. Bloki powstały w drugiej połowie lat 80. Wśród bloków są dwa najwyższe budynki mieszkalne w Łodzi – mają 78 m wysokości, znajdują się pod adresem al. Piłsudskiego 7 i ul. Piotrkowska 182.

PRZYSTANEK PRZESIADKOWY NICZYM DWORZEC W LIZBONIE

Dworzec w Lizbonie zachwyca architekturą i rozmiarem. Stanowi jedną z atrakcji turystycznych, jest obowiązkowym punktem na liście rzeczy, które trzeba w Lizbonie zobaczyć.

email