
Żmija zygzakowata
Jedyny jadowity wąż w Polsce. Jad żmii to mieszanina kilku toksyn, która może uszkodzić układ nerwowy, powodować martwicę tkanek, czy nawet zmniejszyć krzepliwość krwi i wywołać zmianę rytmu pracy serca. U osób zdrowych ukąszenie żmii zazwyczaj nie jest śmiertelne, ale może powodować silne dolegliwości, takie jak ból, obrzęk i nudności. W przypadku osób starszych, dzieci lub osób z alergią na jad żmii, ukąszenie może być śmiertelne.

Bagnik nawodny
Jeden z największych pająków żyjących w Polsce, Osiąga ponad 2 cm długości, a wraz z odnóżami nawet 7 cm. Jego jad może spowodować bóle głowy, biegunkę i wymioty. Objawy zatrucia po ukąszeniu mogą utrzymywać się przez kilka dni i są często nazywane „wędkarskim kacem”.

Szerszeń
Jeden z najbardziej jadowitych owadów w Polsce. Jego użądlenie powoduje silny, piekący ból, a w miejscu użądlenia może pojawić się obrzęk, utrzymujący się nawet kilka dni. Choć użądlenie szerszenia zazwyczaj nie jest niebezpieczne dla człowieka, u osób uczulonych na ich jad może dojść do groźnego wstrząsu anafilaktycznego.

Kątnik domowy
Jeden z największych pająków występujących w Polsce. Kątnik domowy większy może osiągać długość blisko 2 cm, a rozstaw jego odnóży może wynieść nawet 8 cm. Jad kątnika nie jest groźny dla człowieka, ale jego ugryzienie może być bardzo bolesne, powodując obrzęk i swędzenie.

Pryszczel lekarski
Ten chrząszcz z rodziny oleicowatych, gdy poczuje się zagrożony wytwarza silnie drażniącą substancję – kantarydynę. Choć już od czasów starożytnych substancja ta w większych ilościach wykorzystywana była jako trucizna, ilość wytwarzana prze pojedynczego owada nie jest groźna dla człowieka i może wywołać co najwyżej niewielkie reakcje zapalne i pieczenie.

Tarantula ukraińska
Coraz częściej w Bieszczadach można spotkać tarantulę ukraińską. Ten ogromny jak na nasze warunki pająk może pochwalić się tułowiem o długości 4 cm i 10-centymetrowym rozstawem odnóży. Jej jad na szczęście nie jest groźny dla człowieka, ale ugryzienie może okazać się bardzo bolesne, a opuchlizna może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Rzęsorek rzeczek
Mały ssak, żyjący w pobliżu zbiorników wodnych. Jego jad jest neurotoksyczny, czyli poraża układ nerwowy. U człowieka ukąszenie rzęsorka rzeczka może powodować drętwienie, mrowienie i opuchliznę.

Osa
Użądlenie osy jest bolesne, ale zazwyczaj niegroźne dla człowieka. W miejscu użądlenia zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. Wyjątek stanowią osoby uczulone na jej jad, które mogą doznać wstrząsu anafilaktycznego.

Mrówka faraona
Te mrówki można spotkać w całej Polsce. Ich ugryzienie może spowodować ból, obrzęk i swędzenie. U osób uczulonych na jad mrówki faraon mogą wystąpić duszności i pokrzywka.

Pszczoła
Pojedyncze użądlenie pszczoły nie jest groźne. W miejscu użądlenia zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, którym może towarzyszyć pieczenie. W odróżnieniu od innych owadów pszczoła pozostawia w miejscu ukąszenia swoje żądło – im dłużej pozostanie ono w ranie, tym dłużej będą utrzymywały się objawy. Na użądlenie pszczół szczególnie powinny uważać osoby uczulone na ich jad. Nawet jedno użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny.