Grobowiec rodziny Gojżewskich znajduje się na cmentarzu przy ul. Ogrodowej
Na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej znajduje się kaplica rodziny Gojżewskich. Ona była katoliczką, on prawosławnym. Konstanty A. Gojżewski, był komisarzem policji. Zmarł w 1905. Jego żona Aleksandra Gojżewska zmarła w wieku 57 lat 5 września 1900. Na jej nagrobku widnieje napis: „Najukochańszej Żonie, Matce i Babce stroskany mąż”. Oboje zostali pochowani we wspólnej kaplicy na dwóch częściach cmentarza. Po jej obu stronach znajdują się metalowe furtki, łączące część katolicką i prawosławną.
Źródło: Wikimedia Commons/Pelikan13/CC 3.0

Saspol to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań na Piotrkowskiej
Najbardziej reprezentacyjna ulica Łodzi. I najbardziej lubiana. To tutaj zaczynają się wielkie miłości i większość randek. Na przełomie XIX i XX wieku zbudowano przy niej piękne kamienice i pałace, które stworzyły najpiękniejszą ulicę w Europie. Urokliwe kawiarnie, puby, restauracje sprzyjają rozwojowi uczuć... Najpopularniejszym miejscem spotkań jest Saspol, na rogu ulicy Piotrkowskiej i Andrzeja Struga. Jest to także najwyższy punkt przy ulicy Piotrkowskiej.
Źródło: Wikimedia Commons/Polimerek/CC 3.0

Opleciona różami altana
Jest to jeden z najstarszych łódzkich parków, został założony w połowie XIX wieku. Część parku była prywatnym ogrodem Karola Scheiblera, część była otwarta dla każdego łodzianina. Do dzisiaj jest to jedno z ulubionych miejsc spotkań. W centralnym punkcie parku stoi piękna altana, którą wiosną i latem oplatają piękne róże. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc zdjęć ślubnych młodych par. Na ławkach przy alei można znaleźć specjalne tabliczki dedykowane zakochanym lub rodzinom.
Źródło: Justyna Tomaszewska

Kłódki miłości w Parku Poniatowskiego
Park Poniatowskiego powstał w 1910 roku na terenach dawnych lasów miejskich, nosił wtedy nazwę Ogród przy Pańskiej. Od 1917 roku nasi imię znane do dziś. Jest to jeden z największych parków w Łodzi. Jest tu mnóstwo urokliwych miejsc, piękna altanka, staw. To na mostku przy stawie zakochani z Łodzi wieszają kłódki miłości, często z inicjałami i wyznaniami miłości mają być świadectwem trwałości ich związku.
Źródło: Wikimedia Commons/Zorro2212/CC 3.0

Kochankowie z ulicy Kamiennej
Ulica Kamienna nosi dzisiaj nazwę Włókiennicza. Sama rzeźba Kochanków z ulicy Kamiennej znajduje się na kamienicy przy ulicy Wschodniej. Ulice te nie kojarzą nam się z miłością, jest to raczej jedna z ostatnich rzeczy, która przychodzi nam na myśl, kiedy przechodzimy tamtędy, zazwyczaj szybko, często omijając rzeźbę na ścianie kamienicy. Rzeźba-fontanna upamiętnia okres studiów Agnieszki Osieckiej na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w latach 1957-62. Autorem płaskorzeźby jest Wojciech Gryniewicz, ten sam artysta stworzył ławkę Juliana Tuwima. Miłości na Kamiennej nigdy nie brakowało. Namiętności, zdrad i emocji też nie... Na tej ulicy można zobaczyć jedną z piękniejszych kamienic w Łodzi, należącą do Hilarego Majewskiego, od 1872 miejskiego architekta Łodzi. Serce pęka na widok zaniedbanej willi. Podobno niedługo Włókiennicza przejdzie totalną rewolucję. Może prawdziwi kochankowie z wiersza Osieckiej jeszcze tu powrócą...
Źródło: Justyna Tomaszewska
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...