W Łodzi działa już program antysmogowy. W tym roku miasto przeznaczyło na dopłaty dla mieszkańców 3 mln zł. Łącznie, na 3-letni program przeznaczonych jest 9 mln zł. Finansowe wsparcie pozwala przyłączenie do sieci cieplnej oraz zamianę ogrzewania - z palenia w piecach na gazowe. Jak tłumaczy rzecznik prezydent miasta Marcin Masłowski, miasto robi co może. - W pierwszym roku zlikwidowaliśmy ponad 700 pieców. To dobra wiadomość, bo to 2,5 miliona kilogramów węgla mniej w najbliższym sezonie grzewczym - mówi.
ZOBACZCIE, jak miasto tonęło w smogu minionej zimy [WIDEO]<<
Polska jest Chinami Europy - grzmią aktywiści ostrzegając przed zanieczyszczonym powietrzem w naszym kraju. W ostatnich dniach w Łodzi stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 przekroczyło normy od kilkuset do nawet tysiąca procent - taką sytuację odnotował na prywatnym czujniku zamontowanym na ul. Pryncypalnej jeden z mieszkańców. 3 miliony złotych rocznie na walkę ze smogiem to kropla w morzu potrzeb. Według Dominika Artomskiego z Łódzkiego Alarmu Smogowego w Łodzi konieczne są zdecydowane działania. - Kraków poszedł inną drogą, powiedział "Okey, mamy problem, jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce. Właśnie wczoraj otrzymaliśmy informację, że Kraków i Skawina dostały 150 milionów złotych dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Polsce, oni dają połowę, czyli również 150 milionów. Okazuje się, że jednak rząd daje - mówi Dominik Artomski.
Dodajmy, że w samej Łodzi, z powodu zanieczyszczenia powietrza, umiera rocznie blisko tysiąc osób. W Polsce to już 50 tysięcy zgonów.
Posłuchajcie materiału o smogu w Łodzi reporterki Radia ESKA Patrycji Szynter:
Stan powietrza możemy śledzić przez aplikacje takie jak "Kanarek" "Jakość powietrza w Polsce" oraz "Zanieczyszczenie Powietrza".