Stężenie toksycznych substancji w miejscu, w którym przebywali aktywiści Greenpeace, przekroczyło poziom bezpieczny dla ich zdrowia

i

Autor: Greenpeace Polska Stężenie toksycznych substancji w miejscu, w którym przebywali aktywiści Greenpeace, przekroczyło poziom bezpieczny dla ich zdrowia

Aktywiści zeszli z chłodni kominowej w Bełchatowie. Greenpeace Polska zapowiada pozew klimatyczny przeciwko PGE

2018-11-29 10:18

Mieli tę noc spędzić na chłodni kominowej elektrowni Bełchatów, ale panujące tam warunki zmusiły ich do zejścia i tym samym zakończenia protestu. Greenpeace Polska zapowiada jednak pozew klimatyczny przeciwko PGE.

Sześcioro aktywistek i aktywistów Greenpeace, którzy od wtorku rano przebywali na chłodni kominowej elektrowni Bełchatów, podjęło w czoraj (28 listopada) wieczorem decyzję o zakończeniu protestu w związku z tym, że stężenie toksycznych substancji w miejscu, w którym przebywali, przekroczyło poziom bezpieczny dla ich zdrowia.

Obrońcy Klimatu trafili na komendę, gdzie mają usłyszeć zarzuty za wtargnięcie na teren elektrowni.

W piśmie wysyłanym dziś do PGE Greenpeace Polska wzywa koncern do odstąpienia od realizacji nowych projektów związanych z wydobyciem i spalaniem paliw kopalnych, w szczególności budowy kopalni Złoczew i Gubin-Brody oraz rozbudowy kopalni odkrywkowej w Turowie, a także do całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku węgla z elektrowni należących do spółki najpóźniej do 2030 r.  i niezwłocznego opracowania strategii, która doprowadzi do tego celu. Greenpeace Polska zapowiada, że w przypadku niezastosowania się do tych żądań sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

ZOBACZ TEŻ: Śmiertelny wypadek pod Radomskiem. Zginął 33-letni pasażer busa

- Podstawę prawną dla żądań przesłanych PGE przez Greenpeace Polska stanowi art. 323 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (POŚ). Zgodnie z tym przepisem organizacja ekologiczna może wystąpić z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, podjęcie środków zapobiegawczych albo o zaprzestanie działalności, w przypadku wystąpienia szkody lub bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku, pojmowanym jako dobro wspólne. Dodatkowo, w świetle obecnej wiedzy naukowej na temat przyczyn i skutków globalnego ocieplenia klimatu, działalność PGE jest sprzeczna z zasadą dbałości o stan środowiska wyrażoną w art. 80 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z zasadami ogólnymi Prawa ochrony środowiska, w szczególności zasadą kompleksowości ochrony środowiska (art. 5 POŚ) oraz zasadą zapobiegania i przezorności (art. 6 POŚ). Za szczególnie karygodne uznać należy dążenie do dalszego zwiększania emisji dwutlenku węgla poprzez budowę nowych węglowych bloków energetycznych oraz plany poszerzenia eksploatacji węgla brunatnego o nowe złoża - czytamy w komunikacie prasowym.

Zobacz TO WIDEO: