Sprawdźcie, kiedy i co pyli w Łodzi

i

Autor: pixabay.com /CC0 fot. cenczi Sprawdźcie, kiedy i co pyli w Łodzi

Co pyli w kwietniu, maju i czerwcu w Łodzi? Porady dla alergików [KALENDARZ PYLENIA]

2018-04-12 16:50

Swędzenie i łzawienie oczu, katar, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Pylenie roślin dla alergików jest uciążliwe, a może okazać się niebezpieczne. Nawet w mieście nie unikniemy kontaktu z alergenami. Sprawdźcie, kiedy i co pyli w Łodzi!

W Łodzi mamy kilkadziesiąt parków i dużo terenów zielonych. Okres od kwietnia~maja do września to czas, kiedy pyli wiele roślin. Dla alergików to także czas wielu dolegliwości z tym związanych: swędzenie i łzawienie oczu, katar, a nawet wstrząs anafilaktyczny to główne z nich. Problem ten dotyczy wielu łodzian. Sprawdźcie, jakie pyłki wywołują obecnie alergię.

Kwiecień

Pod kątem pylenia kwiecień nie jest tak dokuczliwym miesiącem, jak kolejne, ale jednak dla niektórych to także jest trudny okres. Przede wszystkich musimy się wtedy liczyć z pyleniem topoli, olchy i wierzby, a także jesiona, dębu i sosny.

W maju duże pylenie traw

W maju jest duże stężenie pyłków trawy, jesionu oraz dębu. To także zły czas dla uczulonych na Cladosporium i Alternaria. Jednym z silniejszych alergenów od maja, nawet do połowy września jest też pokrzywa. Pylić będzie także brzoza, ale stężenie jej pyłków będzie niewielkie i tylko na początku miesiąca. Obecne będzie w powietrzu niskie stężenie pyłków szczawiu, a od połowy także babki.

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec to cały czas okres intensywnego pylenia traw i pokrzywy oraz silnego wydzielania Cladosporium, pod koniec miesiąca również Alternariów. Obecne będzie także średnie stężenie szczawiu, niewielkie babki, a pod koniec miesiąca również niewielkie stężenie komosy.

Prognoza dla alergików na lipiec i sierpień

W lipcu pylić zaczyna bylica oraz brzoza. Na początku miesiąca, w powietrzu w dalszym ciągu będą obecne pyłki szczawiu. Duże stężenie Cladosporium i Alternariów. Od połowy lipca zmniejszy się pylenie traw. Za to mniej więcej w połowie miesiąca da o sobie znać bylica.

Bylica będzie dominować w sierpniu. Jej silne stężenie będzie w powietrzu co najmniej do połowy miesiąca. Wciąż wydzielać się będą także Alternaria i Cladosporium - aż do końca września.

W okresie letnim, dla alergików, niebezpieczeństwem są też osy oraz pszczoły.

Jeśli zauważyliście u siebie niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o uczuleniu prześledźcie kalendarz alergika i udajcie się do specjalisty. Lekarze ostrzegają przed następstwami alergii. Jej skutki, w skrajnych przypadkach, mogą zakończyć się tragicznie.

RADY DLA ALERGIKÓW

  • ograniczanie spacerów w słoneczne i suche dni,
  • deszczowa aura to najlepszy moment dla alergików – warto wybrać się na spacer zaraz po opadach deszczu, wtedy stężenie pyłków jest niskie,
  • szczepionki odczulające,
  • szczelne zamykanie drzwi i okien w mieszkaniu – pomieszczenia lepiej wietrzyć w godzinach nocnych,
  • stosowanie filtrów powietrza,
  • zamykanie okien w trakcie jazdy samochodem,
  • częste pranie ubrań i pościeli,
  • ograniczenie mocnego makijażu.

Zajrzyjcie też do artykułu serwisu poradnikzdrowie.pl, w którym znajdziecie jeszcze więcej porad jak radzić sobie z uciążliwą alergią.