1. Nietypowy format pliku CV
Wbrew pozorom nawet format pliku załącznika CV wysyłany do pracodawcy może być nieodpowiedni. Powszechnie używanym standardem jest dokument w formacie .pdf, który nadaje się bezpośrednio do druku i zapewnia pewność otwierania na dowolnym urządzeniu. W przypadku rozszerzenia .docx orax .doc bądź .rtf nie mamy tej pewności, gdyż wygląd pliku uzależniony jest od oprogramowania służącego do pisania. Może się zdarzyć, iż treść naszego CV „rozjedzie się” bądź będzie posiadać błędy wynikające np. z połączenia się wyrazów. Dla pewności warto wysyłać dokumenty z rozszerzeniem .pdf bądź skany życiorysu. Wówczas mamy pewność, iż treść pozostanie niezmienna.
2. Nieprofesjonalne zdjęcia
Tworząc CV powinniśmy wystrzegać się umieszczania w nim nieprofesjonalnych zdjęć. Fotografie wykonane przez nas samych bądź robione w pokoju przez znajomego bądź członka rodziny wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z estetyką. Aby zachować schludny wygląd i pokazać, iż jesteśmy poważnym kandydatem na wybrane stanowisko, warto zadbać o profesjonalnie wykonane zdjęcie. Najprościej będzie użyć fotografii wykonanej do dokumentów, np. z dowodu osobistego bądź dyplomu. Jeśli nie dysponujemy takimi, możemy spróbować samemu zrobić zdjęcie bądź poprosić kogoś nam bliskiego o tę przysługę. Tło, na którym będzie znajdować się nasza sylwetka, powinno być jednolite kolorystycznie, a światło powinno być wystarczająco mocne, aby oświetlić przede wszystkim naszą twarz.
3. Niestandardowa czcionka w CV
Gdy znajdziemy interesującą nas ofertę pracy, np. na portalu z ogłoszeniami Pracuj.pl, i zaczniemy tworzyć unikatowe CV, warto zastosować w nim standardową czcionkę Times New Roman. Jest ona stosowana przez większość osób, zarówno w dokumentach, jak i pracach dyplomowych. Z tego powodu, gdy nagle potencjalny pracodawca spotka się z życiorysem zapisanym oryginalną czcionką, może mieć problem z przeczytaniem go. Nawet jeśli w duszy gra nam artyzm, warto zachować profesjonalne standardy i zastosować pisownie pozbawioną charakterystycznych światłocieni oraz zawijanych kaligraficznie liter. Zbyt wyszukana czcionka może utrudniać odczytanie informacji zawartych w życiorysie, a tym samym uniemożliwić nam otrzymanie wymarzonej pracy.
Artykuł sponsorowany