Dzień czytania Tolkiena, 25 marca. Pamiętacie fabułę Władcy Pierścieni i Hobbita?

i

Autor: paxillop/cc0/Pixabay.com Dzień czytania Tolkiena, 25 marca. Pamiętacie fabułę "Władcy Pierścieni" i "Hobbita"?

Dzień czytania Tolkiena, 25 marca. Pamiętacie fabułę "Władcy Pierścieni" i "Hobbita"? [QUIZ]

2021-03-25 6:00

Dzień Czytania Tolkiena, który obchodzimy 25 marca, organizuje od 2003 r. The Tolkien Society. Brytyjski pisarz i profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego zasłynął przede wszystkim jako autor książek: "Władca pierścieni", "Hobbit, czyli tam i z powrotem" i "Silmarillion", który został wydany już po jego śmierci, w 1977 r. (Tolkien zmarł 4 lata wcześniej). Wszystkie na nieznaną do tego czasu skalę spopularyzowały literaturę fantasy. Czy Dzień Czytania Tolkiena to dla was okazja, by przypomnieć sobie fabułę książek "Władca Pierścieni" i "Hobbit"? Sprawdźcie to w naszym quizie.

Dzień czytania Tolkiena, 25 marca

Dzień Czytania Tolkiena obchodzimy 25 marca za sprawą The Tolkien Society, które ustanowiło go po raz pierwszy w 2003 r. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jakie zasługi ma dla światowej literatury brytyjski pisarz i wykładowca Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zanim powstały książki: "Władca Pierścieni", "Hobbit, czyli tam i z powrotem" i "Silmarillion", John Ronald Reuel Tolkien musiał się zmierzyć z poważnymi przeciwnościami losu. Urodził się w 1892 r. w Bloemfontein (obecnie Republika Południowej Afryki). To dlatego, że jego ojciec Arthur Tolkien dostał posadę w tamtejszym oddziale Bank of Africa. Trzy lata później przeprowadził się z mamą Mabel i młodszym bratem Hillarym do Anglii, do Birmingham. Gdy chłopiec miał 4 lata, zmarł jego tata, a w tym samym roku odszedł jego dziadek ze strony ojca, który nie mógł się pogodzić ze stratą syna.

Dzieciństwo Tolkiena

Tolkien wraz z bratem i mamą zbliżyli się po tych wydarzeniach do osób z jej strony rodziny. Przez kolejne lata, mimo że nie opuścili Birmingham, przeprowadzali się kilkukrotnie, trafiając na początku do nietkniętej przez przemysł dzielnicy Sarehole Mill, która stała się pierwowzorem krainy Shire znanej z "Władcy Pierścieni" czy "Hobbita". Spokój w życiu Tolkiena nie trwa długo, bo gdy miał 12 lat, jego mama zmarła, nie wybudziwszy się ze śpiączki cukrzycowej. Chłopiec razem z bratem trafili pod opiekę zaprzyjaźnionego z rodziną księdza Francisa Morgana, mieszkając najpierw u swojej ciotki, a później u gospodyni pensjonatu, która była ich znajomą. Sześć lat później Tolkien otrzymał stypendium na Uniwersytecie Oksfordzkim, a  w 1911 r. rozpoczął tam studia, które ukończył po czterech latach.

Tolkien a sprawa polska

Tolkien, co ciekawe, ma też pewne związki z Polską, przynajmniej według niektórych hipotez. Jedna z nich głosi, że jego nazwisko pochodzi od miejscowości Tołkiny w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim. Ponadto według badacza Ryszarda Derdzińskiego prapradziadek Tolkiena Johann Benjamin miał urodzić się w Gdańsku w 1752 r., z którego wyjechał pod koniec wieku do Anglii.

Dzień Czytania Tolkiena. Pamiętacie fabułę "Władcy Pierścieni" i "Hobbita"? [QUIZ]

Dzień Czytania Tolkiena to idealna okazja, by przypomnieć sobie fabułę "Władcy pierścieni" i "Hobbita", jako że "Silmarillion" został już wydany po jego śmierci i zredagowany przez jego syna Christophera. Książki Tolkiena trafiły również na filmowy ekran, a najbardziej znane ekranizacje zawdzięczamy Peterowi Jacksonowi, który nakręcił dwie trylogie poświęcone "Władcy pierścieni" i "Hobbitowi". W naszym quizie będzie mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości fabuły książek Tolkiena.

"Hobbit" czy "Władca Pierścieni"? Książki Tolkiena czy filmy Jacksona? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Akcja której książki rozgrywa się wcześniej?