Polecany artykuł:
Choć o elektronicznym L4 mówi się już od dłuższego czasu, wciąż są gabinety lekarskie, w których wciąż otrzymamy dokument w formie papierowej. Takie zwolnienia będą aktualne do końca listopada tego roku.
Jeśli otrzymamy papierowe L4, musimy pamiętać, by dostarczyć dokument pracodawcy w ciągu siedmiu dni od dnia jego wystawienia. W przeciwnym razie zasiłek chorobowy będzie obniżony o 25 procent za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia.
CZYTAJ TEŻ: Już nie dodzwonisz się na 997! Jeszcze w listopadzie policyjny numer zostanie przejęty przez CPR
1 grudnia wszystko się zmieni
Przy e-ZLA procedura jest znacznie prostsza, a chory nie musi pamiętać o żadnych terminach. To lekarz w tym wypadku przekazuje zaświadczenie do ZUS i robi to w formie elektronicznej. ZUS z kolei udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (na przykład pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.
ZOBACZ: W 2020 roku będą nowe stawki VAT! Co podrożeje, a co będzie tańsze?
Także przez urządzenia mobilne
Lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie także przy pomocy urządzenia mobilnego, na przykład podczas wizyty domowej.
Wciąż na żądanie ubezpieczonego będzie można otrzymać wydruk wystawionego zwolnienia.
Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ: http://www.zus.pl/ezla