Warsztaty dziennikarstwa to propozycja na ferie

i

Autor: pixabay.com /CC0/niekverlaan Warsztaty dziennikarstwa to propozycja na ferie

Ferie 2016 w Łodzi: Bezpłatne warsztaty dziennikarskie z zawodowcami. Ruszyły zapisy

2016-02-02 12:43

Zawodowi dziennikarze poprowadzą praktyczne zajęcia przede wszystkim z dziennikarstwa telewizyjnego, internetowego i Nowych Mediów. Nie zabraknie też warsztatów z autoprezentacji i public relations. Warsztaty dziennikarskie to propozycja na spędzenie ferii zimowych w Łodzi.

Jak powstaje telewizyjny serwis informacyjny? Co to jest greenbox? Jak się czuje dziennikarz, stojąc przed kamerą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać w trakcie warsztatów dziennikarskich organizowanych przez Katedrę Dziennikarstwa Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił przed kamerą oraz zobaczyć, jak pracują dziennikarze i realizatorzy telewizyjni.

Sprawdź też, co jeszcze można robić w Łodzi w Ferie zimowe 2016?

Poznają też pracę we współczesnym newsroomie radiowym. Radio to już nie tylko dźwięk, ale i zdjęcia, filmy wideo, tekst wrzucony na stronę rozgłośni czy interaktywne komunikatory. Zapoznamy się z takimi formami radiowej wypowiedzi, jak paszcza, obrazek, setki, paszczodźwięk, minirozmówka. Uczestnicy wcielą się w rolę radiowych reporterów i spróbują przygotować dziennikarskie materiały na antenę. W ramach warsztatów będzie możliwość wizyty w ogólnopolskim newsroomie Radia ESKA.

Oddzielne zajęcia poświęcone będą autoprezentacji, wystąpieniom publicznym i warsztatom PR. Uczestnicy poznają m. in. techniki opanowania stresu i poprawy artykulacji. Warsztaty te poprowadzą specjaliści od public relations.

A to wszystko w dniach 16-19 lutego. Wszystkie warsztaty są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa. Istnieje możliwość zapisania się na cały cykl warsztatów lub na jeden czy kilka wybranych warsztatów.

Harmonogram warsztatów dziennikarskich:

1. Dziennikarstwo internetowe:
Pierwsze spotkanie ma na celu przybliżenie uczestnikom warsztatów praktycznych informacji dotyczących specyfiki dziennikarstwa internetowego. Powiemy o tym, jak we współczesnym dziennikarstwie zdobywane są informacje oraz omówimy sposób pisania i redagowania materiałów do Internetu Podczas zajęć uczestnicy przećwiczą zdobytą wiedzę w praktyce.

Prowadzący: Piotr Wesołowski
Termin: 16 lutego 2016 (wtorek), godz. 16:00-19:00
Miejsce: Społeczna Akademia Nauk, ul. Kilińskiego 98, Łódź, sala P-42

2. Autoprezentacja i wystąpienia publiczne:
W trakcie drugiego spotkania uczestnicy poprawią umiejętności autoprezentacji i wystąpień publicznych. Poznają techniki opanowania stresu i poprawy artykulacji. Poprawią umiejętności używania pozawerbalnych (gestykulacja, postawa, kontakt wzrokowy) i werbalnych (modulowanie głosu, pauzy, akcenty) metod przekazu. Uczestnicy zaznajomieni zostaną również z podstawowymi zasadami komunikacji ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania przekazu do potrzeb i możliwości odbiorcy.

Prowadzący: Sylwia Kurzela
Termin: 17 lutego 2016 (środa), godz. 11:00-14:00
Miejsce: Społeczna Akademia Nauk, ul. Kilińskiego 98, Łódź, sala P-42

3. Warsztaty PR:
Warsztat PR będzie dotyczył m.in. organizacji konferencji prasowej i briefingu dla mediów. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania tajników dobrego PR oraz przećwiczenia pisania komunikatów do mediów, prowadzenia konferencji prasowej, wyboru gości konferencji prasowej, przygotowywania scenariusza konferencji, konstruowania pytań i odpowiedzi oraz redagowania informacji prasowej.

Prowadzący: Marzena Korosteńska
Termin: 17 lutego 2016 (środa), godz. 16:00-19:00
Miejsce: Społeczna Akademia Nauk, ul. Kilińskiego 98, Łódź, sala P-42

4. Nowe media w dziennikarstwie:
Warsztat ma na celu omówienie specyfiki współczesnego dziennikarstwa nowomedialnego oraz wykorzystania i funkcjonowania nowych mediów w dziennikarstwie. Poćwiczymy szukanie i formułowanie dobrego tematu, wykorzystywanie nowych mediów przy researchu dziennikarskim, posługiwanie się m.in. multimediami oraz elementami interaktywnymi w tworzeniu materiałów na potrzeby Internetu. Podczas spotkania uczestnicy będą mili szansę przećwiczyć zdobyte umiejętności w praktyce.

Prowadzący: Tomasz Jermalonek
Termin: 18 lutego 2016 (czwartek), godz. 16:00-19:00
Miejsce: Społeczna Akademia Nauk, ul. Kilińskiego 98, Łódź, sala P-42

5. Dziennikarstwo telewizyjne w praktyce:
Spotkanie piąte ma na celu przybliżenie uczestnikom warsztatów praktycznych informacji dotyczących specyfiki dziennikarstwa telewizyjnego. Co to jest telewizja? Jak się robi to, co oglądamy na ekranie? Jak powstaje telewizyjny serwis informacyjny? Co to jest greenbox? Jak się czuje dziennikarz, stojąc przed kamerą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać w czasie warsztatów telewizyjnych w Tv Toya. Uczestnicy spotkania będą mogli spróbować swoich sił przed kamerą oraz zobaczyć, jak pracują dziennikarze i realizatorzy telewizyjni.

Prowadzący: Elżbieta Grzeszczuk-Chętko
Termin: 19 lutego 2016 (piątek), godz. 09:00-12:00
Miejsce: TV Toya Łódź, ul. Łąkowa 29

6. Internetowe dziennikarstwo radiowe:
Podczas warsztatów poznamy specyfikę pracy w multimedialnym newsroomie radiowym. Współczesne radio to nie tylko dźwięk, ale i zdjęcia, filmy wideo, tekst wrzucony na stronę rozgłośni czy interaktywne komunikatory. Zapoznamy się z takimi formami radiowej wypowiedzi, jak paszcza, obrazek, setki, paszczodźwięk, minirozmówka. Uczestnicy wcielą się w rolę radiowych reporterów i spróbują przygotować dziennikarskie materiały na antenę. W ramach warsztatów będzie możliwość wizyty w ogólnopolskim, radiowym newsroomie.

Prowadzący: Grzegorz Mnich
Termin: 19 lutego 2016 (piątek), godz. 16:00-19:00
Miejsce: Społeczna Akademia Nauk, ul. Kilińskiego 98, Łódź, sala P-42

Aby zapisać się na wybrany warsztat, wyślij e-mail na adres tjermalonek@san.edu.pl, podając swoje imię, nazwisko oraz temat i termin wybranego warsztatu.