Podstawowe wynagrodzenie, premie i benefity
O tym, że nowy pracownik może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i premie, kandydatów informują oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej od rekrutera można dowiedzieć się, czy efektywna praca może być nagradzana benefitami.
Minimalną stawkę wynagrodzenia określają obowiązujące w Polsce przepisy prawa. Nie mówią one natomiast, ile maksymalnie może zarobić pracownik na danym stanowisku. Tu decyzję o jego wynagrodzeniu podejmuje pracodawca. Prawo nie obliguje go również do wypłacania pracownikowi premii. Ta może być traktowana jako wyraz uznania za dobre wyniki i zaangażowanie w rozwój firmy.
Nieco inny charakter mają przyznawane według uznania szefa benefity dla pracowników. Podarunki w formie bezgotówkowej motywują zespół do pracy i sumiennego wykonywania obowiązków. Są miłym dodatkiem do miesięcznego wynagrodzenia i nie mają charakteru premii związanej z wynikami pracy. Zazwyczaj takie same benefity otrzymują wszyscy pracownicy danej firmy.
Co najczęściej proponują pracodawcy w formie benefitów?
Popularnym w ostatnim czasie benefitem dla pracowników stały się ubezpieczenia na życie i od następstw nieszczęśliwych wypadków, których składki opłaca pracodawca. Przedsiębiorcy wykupujący polisy grupowe mogą liczyć na preferencyjne warunki i chętnie z nich korzystają.
Na brak popularności w zestawieniu benefitów dla pracowników nie mogą narzekać karnety na siłownie, baseny i do fitness clubów, z których chętnie korzystają osoby lubiące aktywny tryb życia. Osobom, którym nie jest po drodze, często proponowane są vouchery np. do kina, fryzjera lub salonu piękności o wartości takiej samej, jak karnety dla aktywnych.
W okresach przedświątecznych pracodawcy bardzo chętnie obdarowują swoich pracowników różnego rodzaju bonami zakupowymi. Mogą to być np. opłacone z góry karty, którymi realizuje się płatności w lokalnym supermarkecie, drogerii lub sieci odzieżowej.
Artykuł sponsorowany