W łódzkim zoo zamieszkają hipopotamy karłowate. Są podobne do swojego bardziej znanego kuzyna - hipopotama nilowego, ale są od niego dwa razy mniejsze i siedem razy lżejsze. Długość jego ciała sięga 2 metrów, wysokość w kłębie 90 centymetrów, waga dochodzi do 275 kilogramów. Grubą skórę hipopotama karłowatego pokrywa cienki, łatwo wysychający i pękający naskórek. W niewoli zwierzęta te żyją 30-55 lat, na wolności mogą żyć o wiele krócej.
Hipopotam karłowaty pomimo niewielkich rozmiarów posiada groźną broń – duże kły, którymi może zadawać bardzo głębokie rany.
PRZECZYTAJ TEŻ: W łódzkim Botaniku zakwitły tulipany. Ponad 60 tysięcy kwiatów robi ogromne wrażenie!
Polecany artykuł:
W porównaniu z hipopotamem nilowym, te karłowate są mało znane. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jednym z powodów jest to, że hipopotamy karłowate są łatwym celem dla myśliwych ze względu na wysoką zawartość mięsa. Szacuje się, że na wolności żyje zaledwie około 3000 osobników. Z tych powodów gatunek ten został objęty europejskim programem hodowlanym i jest nadzorowany przez koordynatora z ZOO w Bazylei. Hodowlana populacja liczy 126 osobników.
Hipopotamy karłowate mają zamieszkać w łódzkim zoo jeszcze w tym roku. W ramach projektu wyburzono stare obiekty, trwają ostatnie prace nad pawilonem ekspozycyjno-hodowlanym, a do tego powstaną wybiegi zewnętrzne i woliera zewnętrzna z wybiegami.
Powrót hipopotamów do łódzkiego zoo
To będzie wielki powrót hipopotamów do łódzkiego zoo. Przypomnijmy, w 2004 roku ogród pożegnał Hipcia. Był to hipopotam nilowy, najstarszy mieszkaniec łódzkiego zoo, który przybył do Łodzi z Amsterdamu, kiedy miał rok. Przeżył tu ponad 49 lat. Przez całe swoje życie mieszkał samotnie. Ze względu na brak warunków łódzkie zoo nie mogło pozwolić sobie na sprowadzenie kolejnego osobnika. Będzie to możliwe dopiero teraz, z pieniędzy z budżetu obywatelskiego.
ZOBACZ TEŻ: To nie Chorwacja ani Karaiby! To Lazurowe Jezioro położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi!
ZOBACZ WIDEO: