W dawnym komisariacie będzie się teraz mieścić Lapidarium Detalu Architektonicznego i Miejska Pracownia Urbanistyczna

i

Autor: Stefana Brajter /UMŁ W dawnym komisariacie będzie się teraz mieścić Lapidarium Detalu Architektonicznego i Miejska Pracownia Urbanistyczna

Kamienica po dawnym komisariacie policji przy Kościuszki odzyskała blask!

2018-09-18 19:04

Trudno uwierzyć, że jeszcze rok temu fasada kamienicy przy al. Kościuszki, gdzie dawniej mieścił się komisariat policji, była ciemnoszara. Teraz, po demontażu rusztowań, możemy podziwiać jasną elewację z detalami architektonicznymi i nową stolarką okienną.

Jak się okazało, pod szarą warstwą brudu kryła się piękna elewacja. - Po oczyszczeniu elewacji z piaskowca czekała na nas niespodzianka. Spodziewaliśmy się, że kamień będzie miał chłodny odcień, tymczasem odkryliśmy ciepłą barwę. Prace przy elewacji zakończą się w ciągu miesiąca. Na wyższych kondygnacjach jest już nowa stolarka okienna, brakuje jej tylko na parterze. Tam zachowała się oryginalna, którą teraz restaurujemy. Niebawem zamontujemy ją z powrotem, podobnie jak kratownice, które się tam oryginalnie znajdowały oraz drzwi wejściowe - opowiada Anna Połomka, kierownik prac konserwatorskich w Lapidarium.

>>Pod Łodzią ma być testowana ultraszybka kolej próżniowa Hyperloop!

Kamienica po dawnym komisariacie policji przy Kościuszki odzyskała blask!

i

Autor: Stefana Brajter /UMŁ Kamienica po dawnym komisariacie policji przy Kościuszki odzyskała blask!

Stolarka okienna została odtworzona na podstawie zdjęć z lat 30. Jak mówi  Aleksandra Sztuka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków wszystkie detale na fasadzie są oryginalne, bo zachowały się w dobrym stanie. - Trzeba było je oczyścić i poddać pracom konserwatorskim, aby wydobyć na światło dzienne ich pierwotne piękno - opowiada.

Lapidarium Detalu Architektonicznego i Miejska Pracownia Urbanistyczna

Zakończyły się już prace na wyższych kondygnacjach, gdzie wkrótce zacznie się tam urządzać Miejska Pracownia Urbanistyczna. Roboty cały czas trwają na parterze. Tam znajdzie się część ekspozycyjna Lapidarium z autentycznymi detalami z łódzkich zabytków oraz makieta, na której zobaczymy, jak rozwijała się Łódź na przestrzeni wieków.

>>Zobacz 10 najciekawszych atrakcji Festiwalu Światła 2018! [SZCZEGÓŁY]

Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całością kolekcji detali, które posiada w swoich zbiorach miejski konserwator, powstanie obok w nowej oficynie. Dziedziniec nieruchomości zamieni się w pasaż i ogólnodostępny plac. Będzie można tu odpocząć, spotkać się ze znajomymi, czy poczytać książkę. Elementami wystroju dziedzińca również będą detale architektoniczne.

Ostatnią częścią projektu jest zabytkowa willa od strony ul. Wólczańskiej, w której swoją siedzibę będzie miał zespół Miejskiego Konserwatora Zabytków.

>>Łódź walczy z mafią wyłudzającą kamienice. Pomaga kodeks sprzed 200 lat [AUDIO]

Zobacz TO WIDEO: