Autorem jest student IV roku grafiki w łódzkiej ASP i absolwent architektury wnętrz Politechniki Łódzkiej Maciej Walczak. - Trzeba się dokładnie wpatrzeć w ten obraz, by zauważyć jakąś treść i dostrzec logikę. Dla mnie jest to metafora ciągłej walki. Moje postaci są związane ze sobą walką, krzykiem, stanowią jedną całość.
Autor przyznaje, że każdy odczytuje mural w inny sposób. - Niektórzy nawet widzą w nim Drogę Krzyżową jako symbol trudów tego życia. Jak zauważa M. Walczak, mural powstaje obok przystanku tramwajowego i ruchliwego chodnika, wiele osób się zatrzymuje, próbuje doszukać treści, porozmawiać. - To cieszy, że malunek inspiruje do różnych przemyśleń, skłania do zatrzymania się choć na chwilę.
Przygotowanie ściany, oczyszczenie i nałożenie odpowiednich warstw gruntu zajęło 6 dni. Artysta wyniósł w tym czasie 5 worków gruzu i zużył 20 litrów farby.
Namalowanie murala jest tylko jednym z elementów większego projektu - przyznaje kurator Dariusz Leśnikowski, dyr. Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. - Z procesu tworzenia powstaje materiał fotograficzny i filmowy. Na bieżąco jesteśmy tutaj z artystą i uwieczniamy jego pracę. Ostatecznie powstanie z tego również instalacja wideo. Prezentację można będzie obejrzeć jesienią właśnie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Mural ma być ukończony w ciągu tygodnia.