W marcu 2019 roku, jedna z organizacji zajmujących się zwalczaniem zachowań rasistowskich i ksenofobicznych pojawiających się między innymi w środkach masowego przekazu, przekazała KMP w Łodzi informację o podejrzanym mężczyźnie.
Polecany artykuł:
- Miał on za pomocą jednego z portali społecznościowych pochwalać przestępstwo zabójstwa grupy muzułmanów, do którego doszło na terenie Nowej Zelandii. Wpisy zamieszczane przez 31-latka propagowały ponadto totalitarny ustrój państwa. Podejrzany o stosowanie cyberprzemocy czuł się w sieci bezkarny licząc, że jego wybryk pozostanie bez konsekwencji prawnych. Żmudna praca śledczych i ustalenia dokonane przez specjalistów zajmujących się zwalczaniem cybeprzestępczości pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny, który trafił na przesłuchanie do prokuratury - informuje policja.
>>Poszła na zakupy i zostawiła dzieci w samochodzie! Matce może grozić kara do 5 lat za kratkami!
Mężczyźnie grozi teraz nawet do 2 lat więzienia.
Policja apeluje:
Zamieszczając obraźliwe wpisy na forach internetowych dotyczące innych osób, które piętnują je, zwłaszcza z uwagi na przynależność rasową, wyznaniową, bądź etniczną, popełniamy przestępstwo. Również zachowania aprobujące totalitarny, faszystowski lub nazistowski ustrój państwa są karane w myśl przepisów prawa polskiego. Będąc użytkownikami sieci, bądźmy świadomi treści i znaczenia naszych wpisów. Warto zaznaczyć, że „Mowa nienawiści” to również innego rodzaju zachowania, które polegać mogą na zniesławieniu lub znieważeniu innej osoby. W skrajnych przypadkach takie działanie może być odbierane przez ofiarę jako tzw.”stalking”, czyli przestępstwo zagrożone karą nawet do 3 lat więzienia.