Włókiennicza to jedna z kontrastujących do zrewitalizowanego Centrum Łodzi ulica. Rozsławiona została ostatnio przez Bogusława Lindę, który na długo (jeśli nie na zawsze) pozostanie na niej "wrogiem numer jeden", o czym jeszcze długo świadczyć będą napisy na murach typu "goguś Linda żul". Aby zrozumieć to, jak wygląda teraz należy sięgnąć do historii - zapewniamy, że ta nie jest nudna! Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Włókienniczej, ale boisz się zapytać!
Zobacz też: Bogusław Linda obraża Łódź nazywając ją miastem meneli. Co Wy na to? [DYSKUSJA]
1. GDZIE JEST ULICA WŁÓKIENNICZA?
Włókiennicza znajduje się pomiędzy ulicą Wschodnią a Kilińskiego, ma 313 metrów. Została wytyczona około 1880 roku, stoją przy niej duże i tanie czynszowe kamienice bez wygód i z podobną dekoracją. Wszystkie powstały w tym samym czasie i były zaprojektowane od początku jako mieszkania niskiego standardu, z możliwością wynajmowania pojedynczych pomieszczeń. Nawierzchnię wyłożono polnymi kamieniami, od których ulica wzięła swoją pierwotną nazwę, kiedyś nazywała się Kamienna. Nazwę zmieniono w 1957 roku.
2. KIM BYLI KOCHANKOWIE Z ULICY KAMIENNEJ?
Rzeźba Kochanków z ulicy Kamiennej znajduje się na kamienicy przy ulicy Wschodniej. Rzeźba-fontanna upamiętnia okres studiów Agnieszki Osieckiej na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w latach 1957-62. Autorem płaskorzeźby jest Wojciech Gryniewicz, ten sam artysta stworzył ławkę Juliana Tuwima. Miłości na Kamiennej nigdy nie brakowało. Namiętności, zdrad i emocji też nie...
3. HILARY MAJEWSKI, KAMIENNA 11
Polecany artykuł:
Najznamienitszym mieszkańcem ul. Kamiennej był Hilary Majewski, główny architekt Łodzi w latach 1872-1892. Jako miejski architekt Hilary Majewski zatwierdzał projekty budynków, nadzorował realizację i odbierał gotowe budowle. Zaprojektował mnóstwo budynków, które możemy podziwiać do dzisiaj (Cerkiew Aleksandra Newskiego, gmach Towarzystwa Kredytowego, willa Herbstów na Księżym Młynie), często przypisuje mu się też prace, pod którymi złożył zatwierdzający podpis, nie projektując nic ( np. dawną fabrykę Poznańskiego, czyli dzisiejszą Manufakturę).
Pod numerem 11 w 1882 zbudował roku dwupiętrowy dom rodzinny. Nadał mu pałacowy charakter i ozdobił w swoim ulubionym stylu renesansu włoskiego. Do dzisiaj kamienica wyróżnia się na tle innych, bardzo do siebie podobnych budynków. Obok znajduje się pusty plac, najprawdopodobniej miał tu powstać ogród przy pałacu architekta.
4. WŁÓKIENNICZA FILMOWA
Z uwagi na swój niepowtarzalny charakter ulica jest doskonałym plenerem filmowym dla różnych produkcji. Dwa lata temu zagrała w głośnym filmie Jana Komasy „Miasto 44”, mieszkańcy zostali poproszeni o zdjęcie anten satelitarnych, które wisiały przy oknach. W 1991 ulica zagrała w „Krollu” Władysława Pasikowskiego. W 2010 między innymi tutaj powstały sceny do filmu „W ciemności” Agnieszki Holland. W 2015 kręcono tam „Powidoki” Andrzeja Wajdy, film opowiadający o życiu Władysława Strzemińskiego z Bogusławem Lindą w roli głównej. To po zdjęciach na tej ulicy aktor powiedział, że Łódź to miasto meneli. Wszyscy na Włókienniczej stanęli murem przeciwko niemu. W końcu kto nie jest z nami jest przeciwko nam!
5. CO DALEJ Z WŁÓKIENNICZĄ
Rewitalizacja zawita na Włókienniczą. Wszyscy czekamy na ten ważny moment. Do końca 2022 roku ma zostać odnowionych 20 kwartałów w ścisłym centrum Łodzi. Pierwszym odnowionym będzie kwartał z Włókienniczą w samym środku. Rewitalizacja ma być kompleksowa, mają być wyremontowane kamienice, podwórka oraz ulica. Są plany zamiany ulicy na kolejny w mieście woonerf, czyli ulicę przyjazną dla każdego. Może Linda wróci na Włókienniczą za kilka lat i przeprosi. Jednym z pomysłów od mieszkańców jest przywrócenie starej nazwy ulicy, zamiana Włókienniczej na Kamienną. Mnie ten pomysł się bardzo podoba, a Wam?
Materiał przygotowała:
Justyna Tomaszewska - przewodnik po Łodzi, pracuje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, od czterech lat prowadzi bloga Kolorek z Łodzi, na którym opisuje ciekawostki o mieście dla dzieci i ich rodziców, udowadniając, że Łódź to piękne i ciekawe miasto.