Łódź chce walczyć z dyskryminacją. Miliony z UE na kampanie społeczne i szkolenia

i

Autor: Shutterstock Zdj. ilustracyjne.

Nabór wniosków trwa do października

Łódź chce walczyć z dyskryminacją. Miliony z UE na kampanie społeczne i szkolenia

2024-08-19 8:19

Na warsztaty, szkolenia i kampanie społeczne dotyczące równego traktowania i walki z dyskryminacją mogą pozyskać dofinansowanie m.in. samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje z woj. łódzkiego. Na ten cel z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2027 trafi 9 milionów złotych.

Woj. łódzkie będzie walczyć z dyskryminacją

O starcie realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi programu "STOP dyskryminacji, TAK dla akceptacji" poinformowała w piątek (16 sierpnia) marszałek woj. łódzkiego Joanna Skrzydlewska. – Chciałabym, żeby każdy mieszkaniec czuł się w naszym województwie, jak u siebie w domu, aby osoby, które tutaj przyjeżdżają, turyści czy studenci, czuli się bezpiecznie i mieli poczucie, że wszystkie ich prawa są respektowane. Dlatego cieszę się, że w programie Fundusze Europejskie dla Łódzkiego mamy możliwość dofinansowania działań, mających na celu walkę z dyskryminacją oraz o równe traktowanie, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, wiek, orientację seksualną, wyznanie – powiedziała Skrzydlewska.

Rusza nabór wniosków. 200 tysięcy euro na jeden projekt

Nabór wniosków rozpoczyna się w poniedziałek (19 sierpnia). Dofinansowanie będzie można pozyskać m.in. na warsztaty, szkolenia i kampanie społeczne dotyczące równego traktowania i walki z dyskryminacją, na seminaria poświęcone przepisom antydyskryminacyjnym, poradnictwo psychologiczne lub prawne dla osób doświadczających dyskryminacji.

Na jeden projekt można otrzymać do 200 tys. euro, czyli blisko 900 tys. zł. Składane propozycje muszą być adresowane do osób doświadczających wszelkich przejawów dyskryminacji: mowy nienawiści, gorszego traktowania, przemocy ze względu na orientację seksualną, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, religię, wyznanie, światopogląd, wiek. Projekty mogą też dotyczyć otoczenia takich osób, ale także pracowników i przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, podmiotów publicznych i prywatnych.

O pieniądze mogą starać się organizacje pozarządowe, instytucje rynku pracy i pomocy społecznej, samorządy oraz jednostki działające w ich imieniu, izby gospodarcze, organizacje zrzeszające pracodawców, związki zawodowe, placówki oświatowe, w tym szkoły i uczelnie, instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe, kluby sportowe oraz inne instytucje sportu, przedsiębiorstwa.

Na terenie samej Łodzi jest wiele stowarzyszeń działających na rzecz osób wykluczonych. Wierzę, że dzięki tym środkom będą mogły udzielić pomocy takim osobom – dodała Skrzydlewska.

Liczymy na ciekawe projekty, mam nadzieję, że będziemy mieć ból głowy z powodu liczby dobrych wniosków – przyznał wicedyrektor WUP w Łodzi Łukasz Chłądzyński.

Nabór potrwa do 11 października. Wnioski należy składać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. 12 września w siedzibie urzędu przy ul. Wólczańskiej 49 w Łodzi zostanie zorganizowane spotkanie informacyjne dotyczące programu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dotacja z ministerstwa dla szpitala w Bielsku-Białej. Placówka kupi specjalistyczny sprzęt

KOstyra - Julia Szeremeta