Łódź: Smog czy mgła? Jak je odróżnić? Co od rana utrudnia dziś (16.10) widoczność?

i

Autor: archiwum SE

Łódź: Smog czy mgła? Jak je odróżnić? Co od rana utrudnia dziś widoczność?

2022-10-26 11:31

Jak odróżnić smog od mgły? Wiele osób myli te zjawiska. Smog pojawia się w mieście głównie, kiedy robi się chłodniej i rozpoczyna się sezon palenia w piecach. Dziś (26.10.2022 r.) od rana widoczność w Łodzi jest bardzo ograniczona. Co to jest - smog czy mgła? Jak odróżnić toksyczne zanieczyszczenia powietrza od zwykłej i łudząco podobnej mgły?

Wiele paliw do domowych kotłów jest niestety marnej jakości, a to oznacza wytwarzanie się szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5. Szczególnie niebezpieczne są te mniejsze cząsteczki, bo wnikają do naszego krwiobiegu. Długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń prowadzi do licznych chorób, w konsekwencji nawet śmierci. Często w mediach pojawiają się zdjęcia miast spowitych białymi kłębami. Bywa, że smog mylony jest wówczas z mgłą. Jak odróżnić te dwa zjawiska? Tłumaczy serwis TwojaPogoda.pl.

Mgła jest zjawiskiem, które może występować bez smogu. Wówczas możemy bez obaw spacerować na świeżym powietrzu. Z kolei mgła towarzyszy też niemal zawsze niebezpiecznemu smogowi. Kluczem do sprawdzenia na pierwszy rzut oka, czy powietrze nas nie truje jest widoczność. Istotnym czynnikiem jest też zapach. Otóż mgła zwykle mocno ogranicza widoczność - nawet do kilkudziesięciu metrów, przeciwnie jest w przypadku smogu - tu widoczność jest ograniczona do kilku metrów. Poza tym krople mgły są w zasadzie bezwonne, inaczej jest z pyłami smogu - te wydzielają nieprzyjemną duszącą woń.

Jakość powietrza w Łodzi (26.10.2022)

Stacje pomiarowe wskazują dziś (26.10.2022 r.) na dobrą jakość powietrza w mieście. Zarówno wartość pyłów PM10 (która wynosi 18 µg/m3), jak i wartość pyłów PM2,5 (15 µg/m3) są w normie.

Sonda
Czy dbasz o środowisko?
SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie
Nasi Partnerzy polecają