- Niedawno obchodziliśmy światowy dzień walki z rakiem. Trzeba mieć świadomość, że zanieczyszczenie powietrza jest jedną z głównych przyczyn nowotworów płuc i oskrzeli. Chociaż sezon grzewczy już powoli się kończy, apelujemy do mieszkańców, żeby zainwestowali w wymianę ogrzewania, zanim zastanie nas następna zima - mówi wiceprezydent Adam Wieczorek.
Miasto dopłaca do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne systemy ogrzewania gazowego czy elektrycznego. Chętni mogą otrzymać do 80 procent bezzwrotnej dotacji, do 7 tysięcy złotych brutto na zamianę ogrzewania w lokalach wielorodzinnych. Natomiast wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się nawet o 50 tysięcy złotych dotacji na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Usunięcie tzw. kopciuchów może w znaczący sposób podnieść jakość powietrza w mieście.
Zobacz także: Łódź: Przekaż 1 procent podatku lokalnym organizacjom charytatywnym [AUDIO]
- Można otrzymać zwrot kosztów nie tylko za podłączenie do sieci gazowej, czy też za zakup urządzenia, ale również za wkładkę antykwasową, demontaż, utylizację i zezłomowanie starego paleniska - podkreślił Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska UMŁ.
Łódzkie tramwaje niczym piękne modelki. ZOBACZ ZDJĘCIA!
Na realizację programu zaplanowano w tym roku 3 miliony złotych, ale władze miasta mogą ją zwiększyć, jeśli będzie wielu chętnych.
Niezbędne dokumenty można składać m.in. w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ oraz oddziałach ds. informacyjno-kancelaryjnej obsługi mieszkańców. Są też do pobrania na stronie internetowej. Termin składania wniosków dla osób prywatnych upływa 15 marca.
Więcej w materiale Michała Makowskiego, reportera Radia ESKA. Posłuchaj: