Po ostatnich opadach śniegu policjanci kontaktują się z administratorami obiektów wielkopowierzchniowych, takich jak kamienice, markety czy hale targowe i przypominają o obowiązku odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Jest to przestroga od możliwych fatalnych konsekwencji.
>>> Zbliża się niż Benjamin. Przed nami załamanie pogody! [WIDEO]
Polecany artykuł:
- Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych - opisuje Joanna Kącka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych.
- Świeży śnieg ma dość niski ciężar objętościowy. Natomiast z czasem jego ciężar może się wahać od 250 do 700 kg na metr sześcienny, jeżeli mamy duże oblodzenie - podaje dr. Jacek Szer, adiunkt w Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych Politechniki Łódzkiej.
Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Jeśli administrator budynku nie odśnieży dachu musi liczyć się z mandatem, a nawet zamknięciem obiektu.