Łódzkie: W piątek utonęły dwie osoby. Czarna seria tragedii nad wodą

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; KWP Lublin Łódzkie: W piątek utonęły dwie osoby. Czarna seria tragedii nad wodą

Łódzkie: W piątek utonęły dwie osoby. Czarna seria tragedii nad wodą

2022-06-04 13:40

Czarna seria tragedii nad wodą. Od początku „sezonu” wypoczynku nad jeziorami, stawami i rzekami w całym kraju utonęło już 56 osób. To dramat kilkudziesięciu rodzin, które straciły najbliższych. Wielu takich tragedii da się uniknąć – przypominają policjanci, strażacy, ratownicy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazuje tragiczne dane: tylko w piątek w Łódzkiem utonęły dwie osoby.

W piątek (3.06) utonęły dwie osoby. Do obu tragicznych zdarzeń doszło na terenie województwa łódzkiego – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 56 utonięć w całej Polsce. To makabryczny bilans. Tyle osób straciło już życie, choć szczyt sezonu wypoczynku nad wodą wciąż jeszcze przed nami. Oby kolejne tygodnie i miesiące były bezpieczniejsze.

By tak się stało, potrzebna jest rozwaga i odpowiedzialność. Apelują o nią ratownicy, policjanci, strażacy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina z kolei najważniejsze zasady wypoczynku nad wodą.

Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy więc wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów.

Podlaskie. Gruzin rzucił się z kijem bejsbolowym na policjantkę. W busie wiózł imigrantów

Aby kąpiel była bezpieczna, należ stosować się do zasad i:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
  • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
  • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
  • nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.
Łódzkie: W piątek utonęły dwie osoby. Czarna seria tragedii nad wodą

i

Autor: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa Łódzkie: W piątek utonęły dwie osoby. Czarna seria tragedii nad wodą

Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć – przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Sonda
Czy lubisz spędzać wolny czas nad wodą?