W piątek (3.06) utonęły dwie osoby. Do obu tragicznych zdarzeń doszło na terenie województwa łódzkiego – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 56 utonięć w całej Polsce. To makabryczny bilans. Tyle osób straciło już życie, choć szczyt sezonu wypoczynku nad wodą wciąż jeszcze przed nami. Oby kolejne tygodnie i miesiące były bezpieczniejsze.
By tak się stało, potrzebna jest rozwaga i odpowiedzialność. Apelują o nią ratownicy, policjanci, strażacy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina z kolei najważniejsze zasady wypoczynku nad wodą.
Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy więc wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów.
Aby kąpiel była bezpieczna, należ stosować się do zasad i:
- pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
- stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
- nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
- nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
- nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
- NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
- nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
- nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.
Polecany artykuł:
Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć – przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.