Michał, kiedy był dzieckiem lubił żołnierzyki i grę w piłkę, ale również chciał bawić się lalkami

i

Autor: Patrycja Szynter/Radio ESKA Michał, kiedy był dzieckiem lubił żołnierzyki i grę w piłkę, ale również chciał bawić się lalkami

Michał mieszka w Łodzi. Jest programistą i... jest transgender [WIDEO]: "Tak żyję na co dzień, taki jestem w pracy, taki jestem na ulicy"

2016-02-16 17:34

Na co dzień pracuje jako programista. Do pracy ubiera się najczęściej w sukienki, zawsze ma perfekcyjny makijaż. Mieszka w Łodzi i jest transgender. Poznajcie Michała!

Wygląd, religia, styl życia, a nawet choroba - takie czynniki mogą zadecydować o wykluczeniu ze społeczeństwa. I właśnie o tym mówi łódzki projekt "Opowiedz się", który daje głos tym, którzy czują się wykluczeni. Jedną z takich osób jest m.in. Michał, który opowiedział o sobie jako pierwszy. Na co dzień jest programistą i... jest transgender. Do pracy ubiera się najczęściej w sukienki, zawsze ma perfekcyjny makijaż.

Kiedy był dzieckiem lubił żołnierzyki i grę w piłkę, ale również chciał bawić się lalkami. Wtedy, jak mówi, nie był na tyle silny, by prosić o lalki rodziców, ani też nie chciał "kompromitować się towarzysko i ujawniać tej bardziej kobiecej natury". Dziś jednak, jako dorosły i świadomy człowiek, Michał mówi o swojej odmienności otwarcie, choć - jak sam mówi - z otwartością u innych bywa różnie. - Ludzie mnie widzą, ludzie mnie w jakiś sposób komentują, ale przynajmniej w naszej kulturze nie ma takiego mechanizmu, że jeśli jesteśmy ciekawi, to podchodzimy i rozmawiamy. Widzimy wokół nas mniejszości - włącza się schematyczne myślenie - mówi.

Tak opowiada o sobie Michał w ramach akcji "Opowiedz się":

Projekt "Opowiedz się" jest jednym z pretekstów do mówienia o inności. Formuła tego projektu jest otwarta. Każdy, kto czuje się wykluczony, może się zgłosić i przybliżyć swoją historię na stronie opowiedzsie.pl Do tej pory, oprócz Michała, w akcji wzięli udział: bezdomny, homoseksualista, osoba zarażona wirusem HIV oraz muzułmanka.

Z pomysłodawczynią projektu Elizą Gaust oraz Michałem rozmawiała reporterka Radia ESKA Patrycja Szynter, posłuchajcie:

Posłuchajcie również historii Lubny, która urodziła się w Bagdadzie:

Posłuchaj, jak Jurek stał się bezdomny:

Kasia żyje z wirusem HIV:

Roberta Biedronia zapewne znacie? Posłuchajcie i jego historii:

Nasi Partnerzy polecają