Na ulice Łodzi wyjechały nowe hybrydowe autobusy. Na jakich liniach kursują?

i

Autor: UMŁ

Na ulice Łodzi wyjechały nowe hybrydowe autobusy. Na jakich liniach kursują?

2022-01-18 12:24

Dziś (18 stycznia) na ulice Łodzi wyjechały pierwsze autobusy hybrydowe. Docelowo będzie ich 29. Jak działają autobusy hybrydowe i na jakich kursują liniach?

W pierwszym etapie MPK Łódź wypuściło na trasy pięć pojazdów. W najbliższych dniach dołączy do nich kolejne siedem. Docelowo na łódzkich ulicach zobaczymy 29 autobusów o napędzie hybrydowym. Pierwsze z nich obsługują linie 55, 80, 91 i 94.

MPK Łódź zamówiło dwa modele autobusów z elektryczno - spalinowym systemem mild hybrid o długości 12 m i 22 z silnikiem typu diesel Urbino 18. "Dostawa nowych autobusów pozwoli wycofać z Łodzi ostatnie autobusy z wysoką podłogą. Firma Solaris dostarczy je do końca stycznia" - podaje łódzki magistrat.

CZYTAJ: To już pewne! Bilety MPK w Łodzi bardzo podrożeją! [INFO]

Burza śnieżna w Łodzi

Jak działają autobusy hybrydowe?

System mild hybrid podczas hamowania generuje i magazynuje energię, a w trakcie przyspieszania pojazdu wspomaga pracę silnika spalinowego, co umożliwia oszczędności w zużyciu paliwa.

Oba modele autobusów wyposażone są w klimatyzację, ale również w szereg nowoczesnych rozwiązań ułatwiających ich użytkowanie m.in. system monitorowania tzw. martwego pola prawej strony pojazdu. Dzięki ultradźwiękowym sensorom kierowca jest ostrzegany o pojawiających się obiektach, których nie widać w lusterkach.

Kontrakt z firmą Solaris, zakładający dziesięcioletni najem autobusów wraz z ich serwisowaniem, ma wartość ponad 113 mln złotych netto.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się jechać komunikacją miejską bez biletu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany