Polecany artykuł:
Stefan Brajter nie zwalnia tempa, na jego fanpageu "ReFotografie" niemal codziennie przybywa zdjęć obrazujących zmianę Łodzi na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dzięki dokładnemu ustawieniu fotografa w miejscu, w którym wykonana została archiwalne zdjęcie, możemy dobrze zobaczyć i porównać, jak zmieniło się miasto. Niektóre miejsca rozpoznać można bez problemu, inne zmieniły się diametralnie. A jak jest z tymi najpopularniejszymi, lubianymi i często odwiedzanymi lub mijanymi miejscami? ZOBACZCIE sami!:
Czytaj też: ReFotografie podbijają facebook'a. ZOBACZCIE, dlaczego!
Kościuszko z placu Wolności:
Budynek konsum przy ul. Księży Młyn 14 ponad 130 lat temu (fot. Eliasz Stumman) i obecnie:
Skrzyżowanie ulic Narutowicza i Kilińskiego ok. 50 lat temu i dziś:
Żeńskie Rosyjskie Gimnazjum Rządowe przy ul. Średniej w 1913 r. i IV LO w Łodzi im. E. Sczanieckiej przy ul. Pomorskiej obecnie:
Pomnik i cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w parku Poniatowskiego w latach 60. XX w. i to samo miejsce obecnie:
Plac Wolności 6 1 maja 1945 r. i obecnie:
Zachodnia pierzeja ul. Wschodniej, tuż po północnej stronie ul. Północnej, tu gdzie dziś Park Staromiejski:
Ulica Sienkiewicza przy skrzyżowaniu z Roosevelta:
Nocne ujęcie autorstwa Wiktora Jekimenki z lat 30. XX w. przedstawiające fragment gmachu dawnego Magazynu Konfekcyjnego Emila Schmechela przy ul. Piotrkowskiej 98, czyli tzw. Domu Buta i to samo miejsce na zdjęciu współczesnym.
Zdjęcie archiwalne ze zbiorów Veolia PL:
Widok z dachu kotłowni Elektrowni Łódzkiej (obecnie Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź - Miasto Kultury) na zdjęciu Wiktora Jekimenki w maju 1931 r. i ten sam kadr współcześnie.
Fot. arch. ze zbiorów Veolia PL:
Rozdzielnia, fragment Nowej Centrali Elektrowni Łódzkiej na zdjęciach Wiktora Jekimenki z lat 30. XX w. i obecnie (dziś to część Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź - Miasto Kultury):
Cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego na zdjęciu z albumu Ansichten von Lodz (zbiory Archiwum Państwowe w Łodzi) z lat 90. XIX wieku i dziś:
Filmowa panorama placu Wolności w 1940 r. (wówczas Deutschlandplatz w Litzmannstadt) zestawiona z nagraniem wykonanym w dzień 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej:
Więcej na facebooku i blogu ReFotografie!