Pacjentce, przy przyjęciu, zrobione zostały badania przesiewowe w kierunku wykrycia bakterii o zmniejszonej wrażliwości na antybiotyki

i

Autor: pixabay.com /CC0 fot. jarmoluk Pacjentce, przy przyjęciu, zrobione zostały badania przesiewowe w kierunku wykrycia bakterii o zmniejszonej wrażliwości na antybiotyki

Nieuleczalna bakteria New Delhi w szpitalu w Piotrkowie Trybunalskim! Wdrożono specjalne procedury [AUDIO]

2018-11-14 10:23

W szpitalu im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim wykryto nieuleczalną bakterie New Delhi. Wdrożone zostały specjalne procedury. Wstrzymano nowe przyjęcia oraz wizyty.

Jak mówi zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Aneta Baranowska, pacjentka będąca nosicielką bakterii New Delhi została przyjęta na oddział wewnętrzny 31 października. - Pacjentce, przy przyjęciu, zrobione zostały badania przesiewowe w kierunku wykrycia bakterii o zmniejszonej wrażliwości na antybiotyki. W wyniku przeprowadzonych w naszym laboratorium szpitalnym wiedzieliśmy, że mamy szczep, który wytwarza karbapenemazy, czyli enzymy, które inaktywują antybiotyki - tłumaczy.

Aby potwierdzić, jaki to typ bakterii szpital w Piotrkowie przesłał materiał do Krajowego Ośrodka ds. lekowrażliwości drobnoustrojów w Warszawie. Tam potwierdzono, że u pacjentki wyhodowana została bakteria Klebsiella pneumoniae będącą bakterią New Delhi.

Bakteria ta jest niezwykle groźna, właśnie z powodu jej odporności na antybiotyki. Odpowiedzialna jest za groźne dla życia infekcje.

CZYTAJ TEŻ: Mamy epidemię super groźnej bakterii New Delhi? Sprawdziliśmy, jak jest w Łódzkiem!

Pacjentka została umieszczona w izolatce, wzmożony został nadzór epidemiczny, jak i wdrożone zostały dodatkowe środki bezpieczeństwa ochrony personelu oraz wzmożono nadzór zespołu nad pracą oddziału. - Ponadto wszyscy pacjenci, którzy przebywali z zakażoną pacjentką na oddziale zostali poddani badaniom przesiewowym. Te badania pobraliśmy, w momencie, kiedy mieliśmy weryfikację z laboratorium określającą, z jaką bakterią mamy do czynienia. Te badania powtarzane są po tygodniu u wszystkich hospitalizowanych pacjentów - opisuje Aneta Baranowska.

Wyniki uzyskane do tej pory nie wskazują, aby u któregokolwiek doszło do przeniesienia bakterii.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym w oddziale wewnętrznym zostały wstrzymane przyjęcia i odwiedziny.

ZOBACZ: Jak odróżnić smog od mgły? Wiele osób myli te zjawiska

Więcej na ten temat w materiale reportera Rafała Różyckiego, posłuchajcie!:

Zobacz TO WIDEO: