Wysokie miejsce w tym niechlubnym rankingu zawdzięczamy dużemu stężeniu pyłów zawieszonych, które są głownie efektem spalania śmieci w tak zwanych "kopciuchach" czyli słabej klasy paleniskach domowych.
- Jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w regionie łódzkim jest Opoczno. Dla zobrazowania problemu proszę sobie wyobrazić, że statystyczny mieszkaniec Opoczna, który nie pali papierosów, z powodu smogu wypala ich w rzeczywistości ponad 8000 rocznie! Tak olbrzymia jest ilość wdychanych zanieczyszczeń w tym mieście - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.
Na terenie Łodzi od lat prowadzone są kontrole pieców jednak mieszkańcy nadal palą tym co mają akurat pod ręką.
- Ludzie palą opakowaniami, folią, plastikowymi butelkami, starymi meblami, gumą. W warsztatach samochodowych zdarza się wypalanie przepracowanego oleju! - wymienia Anna Urbańska ze Straży Miejskiej w Łodzi.
Według NIK-u aby realnie zmniejszyć zanieczyszczenie należy na szeroką skalę zlikwidować indywidualne paleniska i zadbać o podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Powinno to się tyczyć zarówno nowo powstających budynków jak i tych już istniejących.
Posłuchajcie materiału Neli Krysztofowicz