Nowa tarcza dla firm! Zwolnienia z ZUS, pożyczki i finansowanie postojowego

2020-10-27 10:06 PAP/ŁT
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił czerwoną strefę w całej Polsce
Autor: archiwum portalu se.pl Cała Polska w czerwonej strefie. Co się zmieni w Toruniu i okolicach? Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej (27.10) przedstawił nowy pakiet pomocowy dla firm dotkniętych obostrzeniami związanymi z postępującą pandemią koronawirusa. - Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami zostaną objęte naszym programem wsparcia - zadeklarował szef rządu. Wśród wymienionych elementów wsparcia dla firm są: zwolnienia z ZUS, bezzwrotne pożyczki dla najmniejszych przedsiębiorców oraz dopłaty do pensji, czyli postojowe.

Tarcza branżowa dla firm1,8 mld zł zostanie przeznaczonych na dalsze wsparcie branż gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i sprzedaży detalicznej w związku z kryzysem wywołanym pandemią - podała KPRM. Przedsiębiorcy z tych branż mogą liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w Polsce. Co to jest lockdown. Czym to grozi?

- Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 1,8 mld zł - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - To jednak nie koniec, bo rząd premiera Mateusza Morawieckiego pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą uratować polskie przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Szacujemy, że Tarcza Branżowa pomoże 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników - dodali urzędnicy.

Dramat sądeckich restauratorów

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się: zwolnienie ze składek ZUS (za listopad)- w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40 proc. rok do roku; świadczenie postojowe (za listopad) - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku; mała dotacja w wysokości 5 tys. zł - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku.

Ponadto pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. - Wpłata zaliczek za październik, listopad, grudzień będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł - podała KPRM, dodając, że oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Lockdown w Polsce. Będzie pomoc dla firm od eventów, szkoleń, targów?

- Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021 - czytamy w komunikacie.

KPRM ocenia, że z Tarczy Branżowej może skorzystać 200 tys. firm. - Do tej pory przedsiębiorstwa z branż gastronomicznej, rozrywkowej, sportowej i sprzedaży detalicznej również były objęte rządowym wsparciem. W ramach Tarczy Finansowej PFR do 30 tys. firm działających w tych sektorach trafiło 3,5 mld zł. Natomiast w ramach Tarczy Antykryzysowej z tytułu zwolnień z ZUS-u i wypłat postojowego firmy te zyskały 2,9 mld zł - dodano.