Dwa tygodnie temu ogłoszony został przetarg na budowę Orientarium. Nie oznacza to jednak, że do czasu jego powstania na terenie łódzkiego zoo nic się nie dzieje. Po całkowitej modernizacji została otwarta woliera dla papug, która w większej części została sfinansowana przez osobę prywatną. Pani Bożenna Kowalczyk przekazała na ten cel 20 000 zł (cały koszt inwestycji to 30 tys. zł). Papugi zamieszkały w przestronnej wolierze o powierzchni 54 m2 i wysokości 3 m. We wnętrzu znajdują się konary, które umożliwiają papugom wspinanie się, stanowią również wspaniałe miejsce do zabawy. Zwiedzający mogą obserwować papugi już nie przez siatki, czy karty ale przez szyby.
Zobacz też: Zoo Łódź: Najdziwniejsze zwierzęta łódzkiego ogrodu zoologicznego [TOP 7, GALERIA ZDJĘĆ]
Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza darowizna Pani Bożenny na rzecz Ogrodu, bo w 2010 roku ufundowała wybieg dla surykatek o wartości 50.000 zł.
Te ptaki zobaczycie w wolierze dla papug
W wolierze będzie można podziwiać trzy gatunki papug:
Patagonki, których ojczyzną jest Argentyna, zamieszkują tereny trawiaste i zalesione. Spotykana jest też w Chile i Urugwaju. Patagonki mają upierzenie w kolorze oliwkowej zieleni. Gniazda zakładają w tunelach, wydrążonych przez siebie w skałach. Samica składa 2-3 jaja. Patagonki żyją około 20 lat. W łódzkim ogrodzie mieszka aktualnie jeden samiec i trzy samice.
Kolejnym gatunkiem, który będzie można tam podglądać jest kea - endemit z Nowej Zelandii. Bardzo inteligentny i towarzyski ptak. Jest ciekawa świata, w poszukiwaniu pożywienia często zbliża się do siedzib ludzkich. Skłonności kei do eksplorowania otoczenia i manipulowania obiektami nie ustępują podobnym skłonnościom u małp. Papugi te uwielbiają zabawy. Samica składa 2-4 jaj w gnieździe na drzewie lub w dziupli. W naturze żyje do 20 lat, natomiast w niewoli odnotowano osobnika który żył nawet 50 lat. Obecnie w ogrodzie żyje jeden samiec, który oczekuje na partnerkę.
W wolierze podziwiać można także barwnicę, która w środowisku naturalnym zamieszkuje północną Australię. Jest towarzyskim ptakiem, łatwym do oswojenia. Z powodu odmiennego ubarwienia, zielone samce i czerwono-niebieskie samice były kiedyś traktowane jako dwa odrębne gatunki. Barwnica będzie przebywać w nowej wolierze do czasu, gdy do łódzkiego zoo przyjedzie partnerka papugi kea.