Park Doliny rzeki Sokołówki w Łodzi to istny raj [ZDJĘCIA]. ZOBACZCIE, jaka sielanka!

2016-07-08 15:13

Czy wiecie, że aby zaznać wiejskiej sielanki nie musicie wyjeżdżać z miasta? Takie urokliwe miejsce możecie znaleźć w Łodzi. ZOBACZCIE ZDJĘCIA!

Mało kto wie, że na Teofilowie, po przeciwnej stronie blokowiska i dalej na Radogoszczu, znajdują się tak malownicze tereny. Bez konieczności organizowania wielkiej wyprawy, czy wyjazdu za miasto, można tam nawet w tygodniu zregenerować siły. Najlepiej wybrać się tam rowerem, możliwości wjazdu jest wiele - od ul. Brukowej, Traktorowej czy też Liściastej. Gwarantujemy, że przekraczając granicę lasu, zapomnicie, że wciąż jesteście w mieście!

Zobacz też: Łódź bez tajemnic, czyli... 7 rzeczy, których nie wiesz o Łodzi, mimo że w niej mieszkasz [GALERIA ZDJĘĆ]

Łódzka rzeka Sokołówka

Płynie tamtędy rzeka Sokołówka, która jest lewobrzeżnym dopływem Bzury. Na odcinku poniżej ul. Zgierskiej (aż do ujścia do rzeki Bzury) dolina Sokołówki charakteryzuje się unikatowymi walorami przyrodniczymi i jest stosunkowo słabo przekształcona przez człowieka. Dlatego w tej właśnie części możliwa okazała się renaturyzacja doliny. I tak właśnie, między ul. Zgierską a al. Włókniarzy, powstał Park Doliny rzeki Sokołówki. Rzeka łączy zbiorniki "Zgierska", Teresy" i "Żabieniec".

Zobacz też: Gdzie w Łodzi można grillować? Jest kilka takich miejsc [LISTA]. W innych dostaniemy mandat

Sielanka w mieście

Teren ten jest bardzo cenny przyrodniczo. Ciekawsze okazy drzew obejmują m.in. buki czerwonolistne, lipy białe, jodłę nikko, jodłę kalifornijską, skrzydłorzech kaski, magnolie i limby. Można tam oglądać pierwszy w Łodzi okaz żywotnika amerykańskiego, a także drzewiaste cisy czy np. cyprysiki groszkowate. Odnaleźć można kilka pomników przyrody, wśród których najbardziej znany jest ok. 300-letni dąb zwany "Kosynierem". Pod jego osłoną powstańcy 1863 roku złożyli przysięgą wojskową i otrzymali sztandar, tam też rozdawano kosy i pistolety skałkowe.

Sokołówka liczy ponad 13 km i ciągnie się przez Łódź, m.in. przepływa przez park im. Mickiewicza na Julianowie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA!<<