1. Poznać pracodawcę
Wbrew pozorom rozmowa kwalifikacyjna nie musi skupiać się wyłącznie na kompetencjach potencjalnego pracownika. A nawet jeśli tak jest, to dobrze, jeżeli ten ostatni wykaże się umiejętnością przygotowania do czekającego go zadania. Celem jest zrobienie dobrego wrażenia, czemu służy między innymi podzielenie się wiedzą na temat firmy, w której ubiega się o pracę. Poznając jej profil, można przygotować się na wiele potencjalnych pytań. Poza tym na rynku pracy szczególnie cenieni są ci, którzy profesjonalnie podchodzą do różnych wyzwań. W tym wypadku rzetelnością oraz odpowiedzialnym podejściem do tematu wykazują się ci, którzy przychodzą przygotowani. Wiedzą, ilu pracowników ma dana firma, jak zorganizowana jest w niej praca, gdzie znajdują się jej oddziały, a także jakie cele dany podmiot stawia sobie dzisiaj i w przyszłości. Warto też wiedzieć coś o samym rekrutującym. Wiele informacji na temat jego ścieżki kariery oraz zainteresowań można znaleźć w Internecie.
2. Kompetencje sprawdzone w praktyce
Spośród aplikujących na Pracuj.pl większość kandydatów ma podobne umiejętności twarde. Jednak tylko nieliczni, bystrzy obserwatorzy potrafią dostrzegać zmiany wokół siebie. A te dotyczą między innymi formuły rozmów kwalifikacyjnych. Dawniej polegały one głównie na zadawaniu pytań o doświadczenie i wykształcenie. Współcześnie rekruterzy wolą sprawdzać takie informacje w praktyce. A zatem proszą rozmówców o opisanie sytuacji, w których wykazali się wybraną umiejętnością lub wykorzystali posiadaną wiedzę. W ten sposób sprawdza się nie tylko przygotowanie danej osoby do wykonywania konkretnych obowiązków, ale również jej odporność na stres oraz umiejętność łączenia faktów. Czy można przygotować się do takiego sprawdzianu? Do pewnego stopnia na pewno. Wystarczy przyjrzeć się liście umiejętności umieszczonych w wysłanym przez siebie cv. A następnie na spokojnie, jeszcze przed rozmową, przywołać w pamięci sytuacje, które mogłyby posłużyć za ciekawy i wymowny przykład.
3. Test umiejętności
Wiele firm przygotowuje specjalne testy umiejętności, którym poddawani są kandydaci na szczególnie wymagające stanowiska. Zadaniem tych ostatnich może być na przykład rozwiązanie jakiegoś problemu lub wykonanie zadania z użyciem wybranego programu komputerowego. W ten sposób pracodawcy chcą upewnić się, że na oferty pracy odpowiadają ludzie z konkretnymi umiejętnościami, którzy łatwo wdrożą się do wykonywania powierzonych im obowiązków. Jeżeli ktoś w życiorysie pochwali się znajomością obsługi oprogramowania lub inną umiejętnością, to musi być przygotowany na przystąpienie do praktycznego testu.
Wszystkie wymienione aspekty przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej mają na celu wyjście z tego sprawdzianu obronną ręką i zwiększenie szans na zdobycie wymarzonej pracy. Na konkurencyjnym rynku zatrudnienia nie opłaca się zostawiać spraw własnemu biegowi. Warto natomiast brać los w swoje ręce.
Artykuł sponsorowany