Szkielet niedźwiedzia jaskiniowego, bogata kolekcja spreparowanych zwierząt czy skamieniałości sprzed milionów lat. Te wszystkie okazy będzie można zobaczyć wkrótce w odrestaurowanym i rozbudowanym Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ).
- Na podstawie skamieniałości pokazujemy przykłady rekonstrukcji prehistorycznych gatunków zwierząt. Są to silikonowe modele wykonane z najwyższą dokładnością. Oczywiście na podstawie skamieniałości nie można opisać całego zwierzęcia. Nie poznamy na przykład jego barwy. - opowiada prof. Jerzy Nadolski, kierownik Muzeum Przyrodniczego UŁ.
Ciekawostką są dioramy, które pokazują maksymalnie realistyczne modele zwierząt w ich naturalnym środowisku. Największą jest diorama sawanny afrykańskiej, na której możemy zobaczyć m.in. zebry, antylopy gnu czy lamparta.
Rolą placówki jest także przechowywanie zbiorów pochodzących m.in. z badań naukowych prowadzonych przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Na wystawach prezentowana jest tylko nieznaczna część potężnej kolekcji, czyli około 1500 okazów.
Wkrótce do muzeum zaczną przychodzić wycieczki zorganizowane dla uczniów i studentów. Otwarcie placówki dla wszystkich zwiedzających nastąpi najprawdopodobniej podczas majowej Nocy Muzeów.
Zobaczcie jak muzeum wygląda w środku!
Więcej w materiale Michała Makowskiego