Środa Popielcowa 2024 tuż-tuż! Kiedy wypada? Tego nie można jeść w Środę Popielcową

i

Autor: Trip/East News Środa Popielcowa 2024 wypada 14 lutego, czyli w walentynki. To jeden z ledwie dwóch dni w roku, gdy katolików obowiązuje ścisły post

Rozpoczęcie Wielkiego Postu

Środa Popielcowa 2024. Kiedy wypada? Co oznacza? "To jeden z ledwie dwóch takich dni w roku"

2024-02-13 9:34

Środa Popielcowa 2024 wypada 14 lutego, czyli w walentynki. To jeden z ledwie dwóch dni w roku, gdy katolików obowiązuje ścisły post. Środa Popielcowa oznacza z jednej strony pokutę, a z drugiej strony jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który poprzedza Wielkanoc. Obrzędy Środy Popielcowej mają szczególny charakter. Co należy wiedzieć przed Środą Popielcową 2024?

Środa Popielcowa 2024. Kiedy w tym roku jest Środa Popielcowa?

14 lutego to dzień, w którym wypada Środa Popielcowa 2024, zwana również Popielcem. W religii katolickiej jest ona zarówno dniem pokuty, jak i pierwszym dniem Wielkiego Postu, czyli 40-dniowego okresu poprzedzającego Wielkanoc. Co oznacza Środa Popielcowa? Nazwa katolickiego święta nawiązuje do posypywania głowy popiołem, co jest symbolem umartwienia i nawrócenia się do Boga, a pierwsze wzmianki o rytuale pochodzą jeszcze z okresu IV wieku. Jak obecnie wygląda Środa Popielcowa w Kościele katolickim?

Obrzędy Środy Popielcowej

Dla każdego praktykującego katolika Środa Popielcowa 2024 to jedno z najważniejszych tegorocznych świąt. Przede wszystkim to jeden z dwóch dni w roku - drugim jest Wielki Piątek - kiedy obowiązuje nas ścisły post i powstrzymanie się od jedzenia mięsa, ale też rosołu, jako że jest w nim gotowane mięso lub kości. W czasie Środy Popielcowej 2024 należy również ograniczyć liczbę posiłków do trzech, z czego tylko jeden powinien być syty. Obrzędy Środy Popielcowej nie nakładają ograniczeń w spożywaniu ryb, nabiału czy jaj. 

Kościół katolicki co prawda nie wymaga obowiązkowego uczestnictwa we mszy świętej w Środę Popielcową 2024, ale jednocześnie zachęca wiernych do udziału. To dlatego, że w czasie nabożeństwa, po homilii, ksiądz dosłownie posypuje głowy wiernych popiołem, co jest symbolem pokuty.

Środa Popielcowa ma również znaczenie dla katolików, którzy lubią zabawę. Zgodnie z zaleceniami Kościoła od pierwszego dnia Wielkiego Postu powinni się oni powstrzymać od udziału we wszelkiego rodzaju imprezach, przyjęciach i podobnych uroczystościach. Mimo tylu zasad obowiązujących w czasie Środy Popielcowej 2024 warto pamiętać, że nie jest ona dniem wolnym od pracy.

Malta zaraz zostanie zrównana z ziemią! Trwa jej rozbiórka