Od 1 lipca 2019 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków złożonych drogą elektroniczną na kolejny okres zasiłkowy niżej wymienionych świadczeń:
• świadczeń wychowawczych ( tj. świadczeń w ramach programu Rodzina 500+ )
• świadczeń dobry start ( tj. pomoc dla ucznia 300 +)
• świadczeń rodzinnych (zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego)
• świadczeń z funduszu alimentacyjnego
PRZECZYTAJ TEŻ: Internetowe Konto Pacjenta dostępne dla każdego! E-recepty, e-skierowania, dokumentacja medyczna - jak to działa? [INFORMATOR]
Wnioski przez Internet można składać za pośrednictwem:
• Systemów teleinformatycznych banków
• Portalu informacyjno-usługowego emp@tia: www.empatia.mpips.gov.pl
• Platformy Usług Elektronicznych ZUS: www.zus.pl/pue
Od 1 sierpnia 2019 r. można składać wnioski drogą tradycyjną (papierową) w punktach przyjęć wniosków Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi.
Wnioski w formie papierowej można złożyć w Punktach Obsługi Świadczeniobiorców Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi oraz w miesiącu sierpniu 2019 r. w dodatkowych lokalizacjach.
Bałuty:
• Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Urzędnicza 45
• Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Drewnowska 5
Polesie:
• Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Krzemieniecka 2B
Śródmieście:
• Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Piotrkowska 153
• Łódzkie Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, ul. Piotrkowska 110
Widzew:
• Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, al. Piłsudskiego 100
• Centrum Obsługi Mieszkańców, al. Piłsudskiego 100
Górna:
• Punkt Obsługi Świadczeniobiorców, al. Politechniki 32
Przeczytaj również: W aptekach jest już dostępna medyczna marihuana. To z hurtowni w Łodzi rozsyłana jest do punktów w całej Polsce! [AUDIO]
W sierpniu 2019 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców będą pracować od poniedziałku do piątku od godz. 8°°- 17°°. Pozostałe punkty dedykowane do przyjmowania wniosków o świadczenia – w godzinach pracy Urzędu.
Ustalenie prawa do świadczeń oraz wypłata przysługujących świadczeń zależy od terminu złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku:
świadczenie wychowawcze „500+”
świadczenie dobry start „300 dla ucznia”
świadczenia rodzinne (nowy okres zasiłkowy od listopada 2019 r.)
świadczenia z funduszu alimentacyjnego
(nowy okres świadczeniowy od października 2019 r.)
Najważniejsze zmiany w wypłatach świadczeń:
1. Osoby, które mają obecnie ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., od 1 lipca 2019 r. winny złożyć jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W związku z tym, osoby te będą miały ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+) od 1 lipca 2019 r., natomiast na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września 2019 r.) od 1 października 2019 r.
2. Likwidacja kryterium dochodowego - świadczenie to będzie niezależne od wysokości dochodów osiąganych przez członków rodziny. W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej.
3. Likwidacja procedury ustalania alimentów od drugiego rodzica, w przypadku wniosków składanych przez osoby samotnie wychowujące dzieci. Samotny rodzic nie będzie musiał przedstawiać tytułu wykonawczego w sprawie alimentów od drugiego rodzica.
4. Wydłużony okres świadczeniowy. Świadczenie wychowawcze będzie przyznane do dnia 31 maja 2021, co oznacza że rodzice nie będą musieli składać wniosków w 2020 roku. Dopiero w celu uzyskania świadczenia na okres od dnia 1 czerwca 2021 r., trzeba będzie złożyć kolejny wniosek, drogą elektroniczną już od lutego 2021 r.
5. Brak decyzji administracyjnej. Przyznanie świadczenia wychowawczego, nie wymaga wydania decyzji, organ przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany adres poczty elektronicznej. Ważne, aby składając wniosek o 500+ podać swój adres poczty elektronicznej e-mail, wówczas informacja o przyznaniu świadczenia zostanie przesłana na ten adres.
6. Wprowadzenie 3 miesięcznego terminu liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o 500+ (dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca). Jeżeli rodzic złoży wniosek w terminie 3 miesięcy od daty narodzin dziecka, to świadczenie to otrzyma od daty jego narodzin (z wyrównaniem za ten okres ).
7. Wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości świadczenia wychowawczego drugiemu
z rodziców dziecka, w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku. Jeżeli wniosek drugiego rodzica zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od śmierci 1 rodzica, to prawo do świadczenia przyznaje się począwszy od dnia śmierci.