Otrzewna to błona, pokrywająca od wewnątrz ścianę jamy brzusznej oraz wszystkie narządy, które się w niej znajdują. Z kolei przerzuty do otrzewnej to najcięższe stadium choroby nowotworowej. Leczenia potrzebuje ponad tysiąc pacjentów w całej Polsce, chociaż rocznie przeprowadza się około 300 zabiegów. Szpital Kopernika w Łodzi dołączył do tego wąskiego grona pięciu szpitali wykonujących operację metodą HIPEC. Nowatorski zabieg był wykonywany dotychczas w Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jest szansa dla uzależnionych od narkotyków. Szpital przy Aleksandrowskiej w Łodzi prowadzi program leczenia substytucyjnego [AUDIO]
- Metoda jest na tyle innowacyjna, że pozwala potraktować chemią bezpośrednio ogniska przerzutów w otrzewnej, zamiast podawać ją dożylnie. Cytostatyk w połączeniu z wysoką temperaturą dużo efektywniej zwalcza nowotwory - mówi prof. Arkadiusz Jeziorski, kierownik II Oddziału Chirurgii Onkologicznej - Kliniki Chirurgii Onkologicznej UM w Łodzi oraz konsultant krajowy ds. chirurgii onkologicznej.
Operacje tą metodą są skomplikowane i czasochłonne. Łódzkich lekarzy przyjadą wspierać doświadczeni koledzy z Lublina. Specjalistyczny sprzęt do leczenia pacjentów metodą HIPEC kosztował ponad 300 tysięcy złotych.
ZOBACZ: Są biobójcze i nie przepuszczają nawet najdrobniejszego smogowego pyłu! Naukowcy z Łodzi opracowali bezpieczniejszą półmaskę ochronną [AUDIO]
Więcej na ten temat w materiale Michała Makowskiego, posłuchajcie:
ZOBACZ WIDEO: