To nie żart!

Ta kamienica w Łodzi nie istnieje, a mimo to można ją kupić! Niesamowita historia rudery wystawionej na sprzedaż w Australii

2022-12-06 15:03

Stara kamienica przy ul. Limanowskiego 68 zniknęła z krajobrazu Łodzi kilka lat temu. Zaniedbany od lat, wręcz rozpadający się w oczach budynek został zastąpiony nowym. Nie oznacza to jednak, że przepadła raz na zawsze, gdyż zyskała zupełnie nowe życie, na drugim końcu świata!

Łódzka ruina inspiracją dla artysty z Australii

Wszystko za sprawą australijskiego artysty, dla którego inspiracją są najbardziej zaniedbane budynki w różnych zakątkach świata. Joshua Smith tworzy ich modele w skali 1:20. Zrujnowana kamienica na Starych Bałutach okazała się więc w tym przypadku idealna.

Artysta znajduje inspiracje do swoich prac, "podróżując" po świecie za pośrednictwem aplikacji Google Street View. W ten właśnie sposób trafił na kamienicę przy ul. Limanowskiego 68, która od wielu lat popadała w coraz większą ruinę, a nawet wyrosły na niej drzewa (co widać m.in. na archiwalnych zdjęciach z Google Street View), aż w końcu, w 2019 zniknęła z powierzchni ziemi, ustępując miejsca nowemu budynkowi.

We współpracy z łódzkim artystą, Mateuszem Gapskim, znanym jako Bezt, Joshua Smith najpierw stworzył jedną ścianę kamienicy. Następnie wysłał ją do Polski, żeby Bezt mógł namalować na niej mural, który w rzeczywistości nie istniał. Gdy model wrócił do Australii, artysta odtworzył wszystkie detale zrujnowanej kamienicy - łącznie z pozostałościami szyldów, banerów i tagów namalowanych przez pseudografficiarzy.

Można kupić nieistniejącą kamienicę

Joshua Smith wystawił swoje dzieło na sprzedaż. Chętni na zakup łódzkiej kamienicy, a dokładniej jej miniatury, odwzorowanej z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, mogą skontaktować się z australijskim twórcą za pośrednictwem Instagrama lub Facebooka"Obecnie ta praca zajmuje połowę miejsca na moim stole kuchennym, ale za odpowiednią cenę może być w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze!" - zachęca artysta, a potencjalnemu nabywcy oferuje atrakcyjny, 40-procentowy rabat.

Kamienica znalazła się także w kalendarzu na 2023 rok, wydanym przez Australijczyka i stała się "główną bohaterką" czerwca. Kalendarze zostały już wyprzedane.

Sonda
Mieszkasz w starej kamienicy czy nowym budynku?
Artur z Łodzi i jego freestyle na skrzypcach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany