Trzeci pas na A2 między Łodzią a Warszawą i likwidacja bramek na węźle w Pruszkowie

i

Autor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Trzeci pas na A2 między Łodzią a Warszawą i likwidacja bramek na węźle w Pruszkowie

Trzeci pas na A2 między Łodzią a Warszawą i likwidacja bramek na węźle w Pruszkowie

2018-12-07 11:19

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał w miniony czwartek (6 grudnia) dwa Programy Inwestycji dla poszerzenia autostrady A2 między Łodzią a Warszawą.

Programy, które podpisał w czwartek Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, obejmują cały odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Łodzią (w podziale na województwo łódzkie i mazowieckie) i zakładają przygotowanie niezbędnych analiz, dokumentacji oraz opracowań do wydania decyzji pozwalających ogłosić postępowanie przetargowe.

- Inwestycja polegać będzie na dobudowie na ww. odcinku po jednym pasie ruchu, tj. od węzła „Łódź Północ” do węzła „Pruszków” trzeciego pasa ruchu a na odcinku węzeł „Pruszków” - węzeł „Konotopa” czwartego pasa ruchu. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2, z wykorzystaniem istniejącego szerokiego pasa dzielącego (pasa rozdziału), posiadającego rezerwę pod takie właśnie poszerzenie.  - czytamy na stronie GDDKiA.

ZOBACZ TEŻ: Nowy rozkład jazdy pociągów od 9 grudnia! Będzie więcej składów po województwie i z Łodzi do Warszawy

Realizacja pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią w kontekście planowanego do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Istniejące natężenie ruchu zbliża się do wartości odpowiednich dla obecnego przekroju, a w najbliższych latach spodziewany jest dalszy stopniowy wzrost natężenia ruchu na tym odcinku - podaje GDDKiA.

Kiedy powstanie trzeci pas na A2?

Prace przygotowawcze mają rozpocząć się niezwłocznie i - jak zapowiada GDDKiA, będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Ich koszt jest szacowany na około 7 milionów złotych. Natomiast na samą realizację, według GDDKiA, powinno się przewidzieć okres nawet do 3 lat, z uwagi na planowane prace bez zamykania odcinka dla ruchu. Łączny koszt rozbudowy o jeden pas może wynieść ok 600 milionów złotych. Ostateczny czas, który będzie niezbędny na realizację zadania zostanie ustalony po przeprowadzeniu prac przygotowawczych.

CZYTAJ TEŻ: MPK Łódź zaprasza na wielką tramwajową paradę! [SZCZEGÓŁY]

Likwidacja bramek na węźle Pruszków

Dodatkowo na tym samym odcinku autostrady A2 przewiduje się likwidację Punktu Poboru Opłat (PPO) Pruszków. Decyzja w tej sprawie również została już podjęta w Ministerstwie Infrastruktury. Dzięki temu poprawi się płynność ruchu na tym odcinku autostrady poprzez dostosowanie terenu do pełnego przekroju autostradowego.

W chwili obecnej na obszarze PPO Pruszków zlokalizowanych jest 17 wysp dzielących, które miały służyć jako infrastruktura do przyszłego poboru opłat od samochodów osobowych. Przez to prędkość jest ograniczona do 40 km/h, co przy dużym natężeniu ruchu powoduje zakłócenia w płynności ruchu.

Zobacz TO WIDEO: