Co robić, jeśli użądli Cię pszczoła, osa lub szerszeń?

i

Autor: pixabay.com /CC0 fot. bernswaelz Co robić, jeśli użądli Cię pszczoła, osa lub szerszeń?

Co robić, jeśli użądli Cię pszczoła, osa lub szerszeń? Warto to wiedzieć!

2019-06-14 18:50

Do użądleń przez pszczołę, osę czy też szerszenia najczęściej dochodzi w wakacje. Warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować.

Z pomocą przychodzi Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), który przygotował instrukcję. O ile zwykłe użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból lub pieczenie, o tyle w skrajnych przypadkach użądlenia mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Kiedy użądlenie pszczoły lub osy jest niebezpieczne?

Jak podaje GIS użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.

>>Fala upałów w Łódzkiem. Surowe kary dla kierowców za... klimatyzację!

Użądlenie pszczoły a atak osy [RÓŻNICE]

Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz - żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Natomiast osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami.

Jak przestrzega GIS, NIEBEZPIECZNE są osy. - Zabicie jednej powoduję atak wszystkich os  z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku - czytamy w komunikacie.

Objawy użądlenia

W chwili użądlenia wstrzyknięty jad powoduje:
– ból
– zaczerwienienie
– obrzęk

Dolegliwości te utrzymują się od kilku godzin do doby, wpływ ma na to ilość użądleń, rodzaj owada, indywidualna odporność organizmu.

Nasilenie objawów znaczy o uczuleniu, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Niepokojące objawy:
– omdlenie
– bladość skóry
– spadek ciśnienia krwi
– zawroty głowy
– nudności oraz wymioty
– obrzęk języka lub twarzy
– przyśpieszone czynności serca
– wysypka na części lub na całym ciele
– uczucie ściskania klatki piersiowej

>>Sposoby na upały w Łodzi [TOP 10]: Jak przetrwać w mieście nie będąc wielbłądem?

Pierwsza pomoc po użądleniu pszczoły, osy lub szerszenia

Kiedy osoba uczulona nie ma leków, powinna otrzymać wapno musujące do wypicia. Do miejsca użądlenia należy przyłożyć zimny okład z lodu oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Gdy poszkodowana osoba nie jest uczulona, należy:

1. W przypadku użądlenia przez pszczołę, należy szybko wyciągnąć żądło. Trzeba zrobić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić woreczka jadowego, gdyż może to zwiększyć dawkę jadu
2. Miejsce użądlenia dokładnie umyć wodą z mydłem.
3. Przyłożyć zimny okład – zmniejszy obrzęk i spowolni rozprzestrzenianie się jadu.

>>Interwencja policji w centrum Łodzi: Dziadek zostawił 4-letnią wnuczkę w rozgrzanym samochodzie, a sam poszedł na zakupy

Rada: ubierajmy się na jasno!

Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać – silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów.

Nasi Partnerzy polecają