Dzięki powstaniu centrum urazowego dla dzieci zmieni się cały system ratowania najmłodszych pacjentów po wypadkach i urazach wielonarządowych. - System państwowego ratownictwa medycznego miał istotną lukę, która teraz zostanie zapełniona. Centra urazowe dla dorosłych powstały kilka lat temu. Z powodów organizacyjnych nie było takich jednostek dla dzieci. Teraz zostanie to nadrobione - podkreśla dr Paweł Ziółkowski, szef działu przyjęć ICZMP.
SOR powstanie w miejscu, gdzie dotychczas działała pediatryczna izba przyjęć. Będzie zlokalizowany na poziomie wejścia dla pieszych i wjazdu dla karetek. Na SORze będzie osiem stref, m.in. resuscytacyjno - zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii oraz stanowisko stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego neonatologicznego.
Czytaj też: Są nieduże, niegroźne i bardzo potrzebne. W Zgierzu powstaje sieć hoteli dla pszczół murarek
Nad wejściem do pawilonu zaplanowano lądowisko dla śmigłowców. Zastąpi ono to przy ul. Rzgowskiej, które działa od lat 80. XX w. i jest już w nie najlepszym stanie technicznym. - Nowe lądowisko będzie miało powierzchnię 22 metrów kwadratowych i będzie wyniesione 8,5 metra od powierzchni ziemi - mówi koordynator projektu Radosław Kreczmański. Podkreśla, że lokalizacja jest bardzo dobra, bo nie ma żadnych przeszkód, które by uniemożliwiały podchodzenie do lądowania.
Dzięki nowej lokalizacji będzie możliwy bezpośredni transport pacjenta z lądowiska na oddział szpitalny. Teraz pacjentów przywożonych przez LPR trzeba transportować do szpitala karetką. Po wybudowaniu nowego lądowiska mali pacjenci będą przewożeni wózkiem ze śmigłowca wprost na oddział.
Na I piętrze, nad SOR -em powstanie Pediatryczne Centrum Urazowe dla pacjentów w wieku od 0-18 lat. Będzie to referencyjny ośrodek wielospecjalistycznego leczenia wszelkich urazów. - Powstanie nowoczesne centrum dla ok. 36 pacjentów, z jednoosobowymi pokojami wyposażonymi również w łóżka dla rodziców - mówi Radosław Kreczmański. Z-ca dyrektora do spraw lecznictwa dr Ewa Kalinka-Warzocha podkreśla, że do szpitala trafia coraz więcej dzieci z różnego rodzaju urazami. W pobliżu jest też skrzyżowanie autostrad, więc konieczne jest by w regionie powstało miejsce, które będzie przygotowane do udzielania wszechstronnej pomocy. - Tylko mając profesjonalne centrum urazowe z zabezpieczeniem ortopedii, chirurgii, urologii, neurochirurgii, kardiochirurgii, które w naszym instytucie działają od wielu lat jesteśmy w stanie zapewnić pomoc dzieciom, nawet tym najmniejszym, bo jesteśmy jedynym w regionie szpitalem, który operuje noworodki - podkreśla w-ce dyrektor.
Prace już się rozpoczęły, ich zakończenie zaplanowano na III kwartał przyszłego roku. Koszt inwestycji to 30 mln zł, z czego ok. 22 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania, a reszta to wkład Ministerstwa Zdrowia.
Przez cały czas trwania robót szpital będzie funkcjonował normalnie. Jedyną zmianą dla pacjentów jest nowe wejście do izby przyjęć od ulicy Paradnej.
Na konferencji w ICZMP była Ela Piotrowska. Posłuchajcie: