Zaletą pracy w małej firmie jest przede wszystkim nieformalne, luźne podejście do obowiązków pełnionych na poszczególnych stanowiskach

i

Autor: Materiały promocyjne

Wady i zalety pracy w małej firmie

2019-10-14 8:03

Małe firmy cechują się specyficzną atmosferą oraz nieformalnym podejściem do dużej liczby wykonywanych obowiązków. Niemniej, często nie pozwalają one na rozwój, a szefostwo w nich bywa despotyczne. Oto zalety i wady pracy w małej firmie, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed aplikacją na wybrane ogłoszenie.

Zalety pracy w małej firmie

Zaletą pracy w małej firmie jest przede wszystkim nieformalne, luźne podejście do obowiązków pełnionych na poszczególnych stanowiskach. Oczywiście nie można mówić o nadmiernym rozprężeniu czy też samowolce. Po prostu atmosfera jest bardziej rodzinna i sielska głównie ze względu na niewielką ilość zatrudnionych oraz nieduży rynek, na którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Ponadto, szefostwo w tego typu firmach pracuje wraz z pracownikami i doskonale wie, co oznacza znój dnia codziennego w zakładzie pracy. W ten sposób zatrudnieni mogą utrzymywać z pracodawcami stały kontakt. Sprzyja on ewentualnym próbom uzyskania awansu bądź podwyżki. Co więcej, możliwości pięcia się w górę hierarchii w tego typu firmach są o wiele bardziej elastyczne. Może się nawet zdarzyć, iż po zdobyciu stanowiska kierowniczego będziemy w stanie utrzymać je przez długi czas z racji wysokiej reputacji. Warto rozejrzeć się za ofertami pracy w małych firmach np. na Pracuj.pl.


Wady pracy w małej firmie

Jedną z największych wad pracy w małej firmie jest ograniczony rozwój, który wynika z podejścia właścicieli przedsiębiorstwa do świadczonych przez siebie usług oraz wielkości rynku, na którym działają. Z tego powodu wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia nie są wymagane bądź odbywają się rzadko. Ponadto, niewielkie firmy mają w zwyczaju oszczędzać na samym zakładzie pracy oraz biurach. Z tego powodu siedziby takich przedsiębiorstw mieszczą się w prywatnych mieszkaniach, wynajmowanych kamienicach bądź obiektach niedostosowanych w należyty sposób do działalności. Wpływa to przede wszystkim na komfort, jak i bezpieczeństwo pracy. Dochodzić może wówczas do rozdźwięku pomiędzy biurami szefostwa a np. pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników. Praca w takich warunkach bywa z tego powodu szczególnie frustrująca i stresująca. Co więcej, niewielkie firmy nie mają wykształconej odpowiedniej kultury pracowniczej. Dużo częściej osoby tam zatrudnione aplikują nie z poziomu oferty pracy, lecz za sprawą polecenia. Przez tego typu praktyki w niewielkich firmach dużo częściej możemy spotkać się z nepotyzmem i kumoterstwem.

Artykuł sponsorowany