XIX-wieczną rezydencję Izraela Poznańskiego niegdyś otaczał wielki ogród ciągnący się od ulicy Ogrodowej do Drewnowskiej, aż do koryta rzeki Łódki. Teraz ogród jest znacznie mniejszy, a jego forma odbiega od pierwotnego projektu. Zachowała się jednak część starego drzewostanu, a także architektura obecnego podjazdu, rotunda i schodki prowadzące do alejek oraz latarnie gazowe w formie posągów przedstawiających strażników trzymających pochodnie. W ogrodzie nadal możemy podziwiać roślinność, która pamięta spacery rodziny Poznańskich.
PRZECZYTAJ TEŻ: Tropiki w samym sercu miasta. Zobaczcie zdjęcia z łódzkiej Palmiarni! [CENNIK, GODZINY OTWARCIA, GALERIA]
W maju 2017 ogród został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego i podobnie jak sam pałac przechodzi modernizację. Dotychczas wymieniono w nim zniszczoną nawierzchnię asfaltową alejek na granitową, wypielęgnowano drzewostan i nasadzono nowe drzewa.
Teraz rozpoczął się II etap modernizacji ogrodu. Obecnie trwają prace przy renowacji zabytkowego oświetlenia. Montowane są ławki (w tym dwie edukacyjne umożliwiające odtwarzanie nagrań dźwiękowych z historią ogrodu, pałacu i rodziny Poznańskich). Do końca roku przebudowana zostanie brama wjazdowa do Muzeum od strony północnej tak, by nawiązywała stylistyką do bramy wejściowej na teren Manufaktury oraz ogrodzenie oddzielające ogród od Manufaktury.
- W miejscu istniejącej fontanny powstanie sadzawka. Planujemy także przebudowę nawierzchni placu przy podjeździe wraz z wykonaniem niecki przykrytej szkłem, w której prezentowane będą elementy pierwotnej fontanny, która nie zachowała się w całości – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
Zaplanowano także naprawę lub odtworzenie istniejących elementów murowanych, wymianę istniejących 9 przemysłowych słupów oświetleniowych na nowe, odtworzone na wzór oryginalnej stylistyki, wykonanie nowych nasadzeń nawiązujących do historycznego wyglądu ogrodu, montaż elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci, donic ogrodowych w których posadzone będą drzewka cytrusowe, wreszcie zaś renowację dawnej czerpni powietrza.
Otwarcie ogrodu dla gości Muzeum zaplanowano na 21 marca 2020 roku.