Pałac Izraela Poznańskiego

i

Autor: Wikimedia, CC 3.0, fot. Melly Juan Pałac Izraela Poznańskiego

Zaginął podczas II wojny światowej. Teraz powrócił do pałacu Poznańskiego w Łodzi! [WIDEO] ZOBACZ to dzieło przed oficjalną premierą!

2016-09-16 15:35

Obraz o wdzięcznym "Laura" po ponad 70 latach powrócił do Sali Lustrzanej pałacu Poznańskiego. ZOBACZCIE go jeszcze zanim będzie to można zrobić oficjalnie! Jak Wam się podoba?

Namalowany przez Samuela Hirszenberga obraz zaginął podczas II wojny światowej. Stało się to po przebudowie wnętrz pałacu Poznańskiego wykonanej na zlecenie niemieckich okupantów. W latach 70. "Laura" została wypatrzona i kupiona w Dessie przez łódzkiego kolekcjonera, który teraz odsprzedał obraz miastu. Za ten cenny obraz miasto zapłaciło 45 tysięcy złotych. Jak podkreślała prezydent Zdanowska był to niezaplanowany wcześniej wydatek, ale na szczęście udało się w budżecie miasta znaleźć środki na ten cel.

Zobacz też: TOP 6 dowodów na to, że Łódź jest centrum świata [GALERIA ZDJĘĆ]. Gdzie jest łódzki Luwr, a gdzie Manchester?

A tak się prezentuje:

Łodzianie będą mogli podziwiać "Laurę" w Muzeum Miasta Łodzi od 24 listopada, kiedy to wystartuje wystawa "Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej".


„Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej" to pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona (malarza) i Henryka (architekta). W Łodzi i w Warszawie zaprezentowanych zostanie około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań artystów. Wystawa ta będzie kolejnym milowym krokiem w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych twórców żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym, w podnoszeniu lokalnej świadomości na temat historii Łodzi tworzonej przez wielokulturową społeczność.