Zapadł wyrok w sprawie śmierci harcerek na obozie w Suszku. - To był armagedon - mówiła sędzia [WIDEO]

2021-06-23 14:11

13-letnia Asia i o rok starsza Olga z Łodzi miały przed sobą całe życie. W jednej chwili zabrała je potężna nawałnica, która w sierpniu 2017 roku przeszła nad obozem harcerskim w Suszku na Pomorzu. Prokuratura oskarżyła dwóch komendantów obozu o zaniedbania, które przyczyniły się do śmierci dziewczynek. Łódzki sąd wczoraj obu uniewinnił. - To był armagedon – mówiła sędzia Anna Starczewska. - Oskarżeni nie mieli wiedzy o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Do tragedii doszło późnym wieczorem, kiedy większość ze 130 uczestników obozu szykowała się już do snu. W jednej chwili zerwał się potężny wiatr, a potem wypadki toczyły się już błyskawicznie. Drzewa łamały się jak zapałki i przewracały się na rozbite w lesie namioty harcerzy. Na miejscu zginęły Asia i Olga, a kilkadziesiąt innych osób zostało rannych.

Sąd uniewinnił komendantów obozu w Suszku

W czerwcu ubiegłego roku w łódzkim sądzie ruszył proces w tej sprawie. Na ławie oskarżonych zasiedli komendant obozu Mateusz I. (28 l.), jego zastępca Włodzimierz D. (51 l.) podejrzani o nieumyślne spowodowanie śmierci dziewczynek oraz Andrzej N. (69 l.), były Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach, do obowiązków którego należało wtedy przekazywanie na niższy szczebel zarządzania alertów pogodowych.

Obaj komendanci zostali uniewinnieni. Sąd nie dopatrzył się w ich zachowaniu żadnych zaniedbań. - Obóz był zgłoszony odpowiednim służbom – uzasadniała wyrok sędzia Anna Starczewska. - Wcześniej zdarzały się tam burze, ale nigdy nie były tak gwałtowne. Komendanci nie mieli wiedzy o nadchodzącej nawałnicy. 4 lata temu nie działały alerty pogodowe, tak jak dzisiaj.Sąd uznał za to winę Andrzeja N., który nie przekazał wiadomości o zbliżającym się załamaniu pogody odpowiednim służbom. Warunkowo jednak umorzył wobec niego postępowanie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE