Tak naprawdę ogłoszeń pracy na takie stanowisko jest sporo, nierzadko można nawet znaleźć ofertę pracy na różnych portalach, np. Pracuj.pl. Czy rzeczywiście każda osoba nadaje się na coacha? Dowiedz się tego, czytając nasz artykuł!
Czym właściwie zajmuje się coach?
Zawód wywodzi się z kultury sportu i swoje źródło ma w Stanach Zjednoczonych. Dawniej pojęcia coach i trener były ze sobą tożsame – oba zawody silnie motywowały sportowców. Obecnie jednak te dwa pojęcia przestały być ze sobą tożsame. Czym więc zajmuje się coach? Koncentruje się przede wszystkim na wyzwoleniu potencjału u swojego klienta. Coach jest aktywnym słuchaczem, dzięki temu pomaga znaleźć odpowiednie rozwiązanie z sytuacji, w której klient nie może sobie poradzić. Zadaniem coacha jest poznanie osoby, jej celu i pomoc w jego realizacji aż w końcu – osiągnięciu go! Jego działania skupiają się przede wszystkim na motywowaniu, zachęcania do podejmowania działania, ale też koncentrują się na wyposażeniu klienta w najpotrzebniejsze narzędzia, które pomogą mu osiągnąć to, co sobie zamierzył. Dzięki takiej osobie, jaka jest coach, wiele osób otwierają się na świat i realizują swoje cele. Coach przeprowadza rozmowy nie tylko z indywidualnymi klientami, ale również grupowo. Niesiona pomoc może dotyczyć zarówno życia zawodowego, jak też prywatnego, osobistego. To osoba w rodzaju przewodnika, opiekuna, która pokazuje nam, co mamy robić, w jaki sposób, abyśmy byli usatysfakcjonowani i zadowoleni.
Jakie cechy musi mieć coach?
Ze względu na specyfikę pracy twierdzi się, że osoba coacha powinna posiadać szereg cech, które w zdecydowany sposób ułatwią wykonywanie tego zawodu i sprawią, że rzeczywiście będzie on przynosił efekty. Jaki więc powinien być idealny coach?
- Na pewno powinien być osobą, która lubi słuchać innych, jest otwarta na innych ludzi i lubi kontakt z nimi.
- Coachem może zostać ktoś, kto potrafi wzbudzić zaufanie i ceni sobie przebywanie w towarzystwie innych.
- Ponadto powinien odznaczać się cierpliwością i mieć indywidualne podejście do każdego pacjenta.
- Takie stanowisko powinna zajmować osoba, która bezgranicznie wierzy w ludzi i potrafi tę wiarę wzbudzić w samych klientach.
- Ważne jest, aby idealny coach nieustannie się rozwijał, poszerzał swoja wiedzę z różnych dziedzin, np. psychologii, pedagogiki czy z zakresu rozwoju osobistego.
Gdzie pracuje coach?
W większości przypadków coach posiada własną działalność. Pracuje nad wykształceniem się własnej marki. Zdarzają się jednak przypadki, że istnieją firmy, które zatrudniają wewnętrznych coachów.
W jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc coacha?
Tak naprawdę celem spotkań z coachem może być:
- Omówienie rozwoju zawodowego i osobistego,
- Wykorzystanie własnego potencjału i poszerzanie swoich horyzontów,
- Chęć zrealizowanie wcześniej ustalonych przez siebie planów.
Artykuł sponsorowany