Impreza urodzinowa będzie miała formę pikniku rodzinnego. Jak zapewniają gospodarze, nie zabraknie gier, konkursów, degustacji, warsztatów plastycznych oraz występów artystycznych. Wśród atrakcji m.in:
-
Teatr Muzyczny w Łodzi przedstawi głównych bohaterów musicalu "Madagaskar. Musicalowa przygoda";
-
„Tu Stacja Animacja!” - mobilne studio animacji, gdzie w czasie warsztatów każdy będzie mógł choć na chwilę zostać animatorem. Wspólnie rysowanie, wycinanie, wyklejanie i animowanie filmu animowanego, którego głównym bohaterem będą oczywiście zwierzęta. Film zrobiony przez gości ogrodu będzie można obejrzeć na FB zoo. – Muzeum Kinematografii w Łodzi;
-
artystyczne, bezpłatne malowanie twarzy i rąk;
-
żywy rój pszczół, warsztat pszczelarza, apiterapia, degustacja gatunków miodu;
-
Ebru – tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru (wpisana na listę dziedzictwa UNESCO);
-
darmowa fotobudka (godz. 13. 00-17.00);
-
warsztaty orgiami;
-
warsztaty malowania na kamieniach;
-
warsztaty tworzenia mega – baniek;
-
bezpłatna wata cukrowa;
-
występy zespołu gospel (godz. 11.00 i 13.00);
-
dogoterapia;
-
lodowe rzeźby;
-
tort urodzinowy dla zwiedzających o godz. 13:00.
To wszystko w niedzielę (26 sierpnia) w godzinach 10-17.
Historia łódzkiego ogrodu zoologicznego
Nie jest znana dokładna data otwarcia łódzkiego ogrodu zoologicznego, więc za początek jego istnienia przyjmuje się datę zakończenia budowy parkanu, czyli jesień 1938 roku.
CZYTAJ TEŻ: Park Helenów: "Tu wypadało bywać" [POZNAJ ŁÓDŹ]. Zapraszamy na podróż w czasie!
Jak czytamy na stronie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego pierwszym mieszkańcem naszego Zoo był jeleń Boruta, który przywędrował do centrum miasta i został złapany na placu Reymonta. Przewieziono tu również sarny i jelenie z parku Poniatowskiego. W 1939 r. w Zoo były już własne przychówki, latem 1939 r. zwierzostan liczył 50 sztuk (m.in.: jeleń, sarna, daniele, owce, kaczki).
W okresie okupacji dyrektorem Zoo był F. Hase, jednocześnie dyrektor łódzkiej rzeźni. Oficjalnie ogród był dostępny tylko dla Niemców, ale nie przestrzegano tego nakazu w praktyce. W 1940 r. do Zoo trafiły zwierzęta ze zlikwidowanego zwierzyńca braci Anstattów, właścicieli browaru (w parku Helenowskim), a w 1941 r. zakupiono zwierzęta ze spalonego cyrku Hergotta, m.in.: wielbłądy, niedźwiedzie brunatne, wilki, lwy, słoń, tygrys, osły, hiena, puchacz.
ZOBACZ: Zamienią M3 na apartamentowiec na zielonej wyspie. Lemury wari z łódzkiego zoo będą miały nową miejscówkę!
Lata 50. były okresem szybkiego rozwoju ogrodu. Przeprowadzono szereg modernizacji. Między innymi powiększono wybieg pawianów, rozbudowano pomieszczenia wewnętrzne i ukryto je za skalną ścianą. Przebudowano budynek małpiarni tak, że stał się całorocznym mieszkaniem dla małp. Nie trzeba było już zwierząt przenosić 2 razy w roku – wiosną do pomieszczeń letnich – zewnętrznych, jesienią z powrotem, na zimę do budynku, gdzie dawniej nie miały wybiegów zewnętrznych. Wyremontowano wiele stajenek zwierząt kopytnych.
CZYTAJ: WOW! Te atrakcje zapewnią Ci skok adrenaliny. Zobacz, co się dzieje na Górze Kamieńsk
Wybudowano nowe klatki dla bażantów, które w 2002 roku, zburzono i na ich miejscu wybudowano pawilon „Świat Ptaków”. Po dawnym basenie przeciwpożarowym zbudowano basen dla ssaków płetwonogich, w ich budynku wewnętrznym utworzono basen zimowy, zaś na dachu powstał taras widokowy.
Ostatnie dwudziestolecie to w historii Ogrodu okres intensywnego poprawiania warunków zwierząt.
W 2017 roku podpisano umowę na budowę Orientarium – ogromnego pawilonu hodowlano – wystawienniczego, w którym ma zamieszkać fauna z południowo - wschodniej Azji.
Szczegółowa historia Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na stronie UMŁ.