W pierwszym kwartale przyszłego roku łódzki ogród zoologiczny przekształcony zostanie w spółkę miejską. Ułatwi to m.in. budowę Orientarium. Obiekt ma zostać wybudowany w trybie: zaprojektuj – sfinansuj – wybuduj, co oznacza, że w procesie inwestycji miasto nie wyłoży na nie złotówki. - Finansowanie przejmuje na siebie podmiot, który w przetargu wygra prawo do wybudowania tego obiektu. To on negocjuje z bankami i uzyskuje wsparcie banku. W związku z tym miasto nie angażuje żadnych swoich środków. Po wybudowaniu pozostaje pewne zobowiązanie, które spłacać będzie spółka, w jaką planujemy przekształcić Łódzki Ogród Zoologiczny - tłumaczy Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi. Szacunkowa kwota inwestycji oscyluje między 200 a 300 mln złotych.
Zobacz też: Ryś Gabryś w pogoni za miłością pojedzie aż na Pomorze
Więcej o budowie Orientarium w łódzkim zoo w materiale reporterki Radia ESKA Nelli Krysztofowicz, posłuchajcie:
Nowe zwierzęta w łódzkim Orientarium
Większość nowych zwierząt, które przybędą do Orientarium zostanie pozyskanych bezkosztowo - w ramach współpracy z Międzynarodową Organizacją Ogrodów Zoologicznych. - Działamy tam od lat, prowadzimy wymianę programów hodowlanych i wymieniamy się z innymi ogrodami zwierzętami. I to nie są wymiany bezpośrednie, tylko wymiany otwarte, czyli że my dostajemy dziś jakieś zwierzę bez konieczności natychmiastowej kompensaty, tylko w przyszłości oddamy przychówki tych, czy innych zwierząt - wyjaśnia Tomasz Jóźwik, naczelnik ogrodu.
Na czas budowy Orientarium niektóre zwierzęta mają zostać przeniesione na inne wybiegi, a część zostanie oddana w przechowanie innym ogrodom zoologicznym.
Być może wykonawcę inwestycji na terenie ogrodu zoologicznego poznamy w połowie 2016 roku. Obiekt będzie udostępniany etapami, w miarę postępu prac przy jego budowie. Całość ma być gotowa w pierwszej połowie 2019 roku.