Wielka celebracja

Aż trudno uwierzyć, że tak dawniej obchodzono w Polsce Boże Ciało. Niezwykłe archiwalne zdjęcia

2024-05-30 4:40

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało, to jedno z najważniejszych świąt dla katolików w Polsce. Jest zawsze obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jego szczególną cechą jest procesja, która prowadzi do czterech ołtarzy i kończy się uroczystym błogosławieństwem. W Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowały się zdjęcia, jak kiedyś świętowano Boże Ciało.

Od kiedy obchodzi się Boże Ciało?

Procesja do czterech ołtarzy to nadal obowiązkowy element świętowania Bożego Ciała w Polsce. Pierwsze obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w naszym, która przypada zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, datowane są już na IV wiek, jako że biskup krakowski Jan Nanker wprowadził je na synodzie w Krakowie w 1320 r. Oprócz procesji ulicami miasta charakterystyczną cechą Bożego Ciała jest uroczyste błogosławieństwo na zakończenie celebracji.

Procesje Bożego Ciała w województwie łódzkim

Jedne z najsłynniejszych obchodów Bożego Ciała mają miejsce w Łowiczu w województwie łódzkim. Nie inaczej będzie w tym roku, choć wielka procesja przejdzie również w czwartek, 30 maja, ulicami Łodzi - będzie jej przewodniczyć arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Dla tych osób, które są ciekawe, jak niegdyś wyglądało świętowanie Bożego Ciało, przygotowaliśmy obszerną galerię z Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie można zobaczyć zdjęcia uroczystości sprzed kilkudziesięciu lat.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało ciągle kultywowana