Do dwóch niebezpiecznych sytuacji na ulicach Zduńskiej Woli doszło 2 listopada. Około godziny 14:00 na ul. Getta Żydowskiego z jednej z posesji wybiegł pies i ugryzł w łydkę idącą chodnikiem 50-latkę. Ratownicy medyczni opatrzyli ranę, a policjanci ustalili właścicielkę psa. Została ukarana mandatem za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.
Tego samego dnia, po godzinie 20:00, dyżurny otrzymał drugie zgłoszenie dotyczące pogryzienia przez psa na ulicy Głównej. "Dzielnicowi na miejscu ustalili, że 12-latka, szła chodnikiem razem ze swoją starszą siostrą. W pewnym momencie, z podwórka pobliskiej posesji, która nie miała zamkniętej furtki, wybiegł pies i ugryzł przechodzącą tamtędy 12-latkę w nogę" - opisuje sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk ze zduńskowolskiej policji.
Policjanci wylegitymowali właściciela psa, który okazał aktualne szczepienie. 55-latek został poinformowany o grożącej mu odpowiedzialności i został ukarany mandatem.
Żadna z wymienionych pogryzionych osób na szczęście nie wymagała hospitalizacji.
Policja przypomina, jak zachować się w sytuacji ataku psa.
Czego nie robić, aby nie rozdrażnić psa?
- Nie uciekaj! Pies traktuje uciekającą osobę jak potencjalną ofiarę i nawet jeśli nie „planował” ataku, Twoje zachowanie może go do niego sprowokować.
- Nie odwracaj się plecami! Stojąc tyłem nie widzisz jak zachowuje się pies oraz narażasz się na to, że zaatakuje Cię on od strony pleców i powali na ziemię;
- Nie szarp się! Szarpiąc się pogłębisz ewentualne obrażenia, dodatkowo pobudzasz psa.
Jak się zachować?
- Stań nieruchomo;
- Jeśli to możliwe zasłoń się jakimś przedmiotem od psa na przykład plecakiem, kurtką nawiniętą na przedramieniu.
- Jeżeli jesteś w miejscu, gdzie w okolicy mogą znajdować się ludzie, wołaj o pomoc;
- Postaraj się odwrócić uwagę psa na chwilę na przykład za pomocą intensywnych dźwięków, stukania przedmiotami (klucze, butelki).
- Możesz spróbować używać komend takich jak „stój’, „waruj”;
- Jeśli już staniemy w obliczu bezpośredniego ataku i nie mamy możliwości podjęcia żadnych działań natychmiast przybierzmy „pozycję żółwia” czyli: - spleć dłonie do wewnątrz- schowaj kciuki do środka - załóż ręce na kark i zasłoń nimi uszy- uklęknij - przyciągnij głowę do kolan.