Europejski Dzień bez Samochodu [22.09.2020]

2020-09-21 15:36 EIB
Europejski Dzień bez Samochodu [22.09.2020]
Autor: Pixabay Europejski Dzień bez Samochodu [22.09.2020]

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Kończy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Dzień bez Samochodu znany jest także pod innymi nazwami: Światowy Dzień bez Samochodu (z ang. World Car Free Day) oraz Europejski Dzień bez Samochodu.

Czym jest Dzień bez Samochodu?

Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września.

Podczas Dnia bez Samochodu  zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania aut przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Celem ma być kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. 

Europejski Dzień bez Samochodu ma na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego, a także zachęcenie jak największej liczby osób do rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

Zobacz także: Zmiana czasu 2020 na zimowy. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? O której przestawić zegarki?

12 Bieg Raculan

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.