Innowacyjny chirurgiczny robot w łódzkiej klinice. Operacje przyszłości jeszcze w tym roku

i

Autor: UMŁ

Innowacyjny chirurgiczny robot w łódzkiej klinice. Operacje przyszłości jeszcze w tym roku

2021-08-24 14:19

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku, w łódzkiej klinice, wykonane zostaną pierwsze zabiegi z wykorzystaniem innowacyjnego robota chirurgicznego Versius. Jak działa urządzenie i co to oznacza dla pacjentów?

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwszy ośrodek w Polsce podpisało umowę z globalną firmą działającą w branży robotyki chirurgicznej CMR Surgical na zakup robota chirurgicznego nowej generacji Versius, służącego do wykonywania zabiegów chirurgii minimalnie inwazyjnej. System Versius umożliwia chirurgowi przeprowadzanie operacji z możliwie jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka. Średnica otworu, przez który operujący lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza ciała pacjenta wynosi zaledwie sześć milimetrów, czyli mniej więcej tyle ile ma ziarnko grochu. Dla pacjentów oznacza to szereg korzyści zdrowotnych: zmniejszenie krwawienia, redukcję bólu, minimalizację ryzyka infekcji oraz szybszą rehabilitację po zabiegu. W efekcie, pacjenci mogą skrócić swój pobyt w szpitalu i szybciej wrócić do codziennych zajęć, czy obowiązków zawodowych.

Innowacyjny robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Versius pasuje do praktycznie każdej sali operacyjnej, bezproblemowo integrując się z istniejącą infrastrukturą szpitala. W sali operacyjnej sama konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut, co pozwala na jego częste wykorzystanie, a zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota, jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

KAPELUSZOMAT stanął na Rynku w Krakowie. To pierwsze takie urządzenie w Polsce a być może na świecie.

Technologia umożliwia chirurgowi korzystanie tylko z takiej liczby ramion, jaka jest potrzebna do skutecznego przeprowadzenia konkretnego zabiegu. Skonstruowane są one w taki sposób, aby precyzyjnie odtwarzały ruchy ręki i ramienia operującego chirurga. Podczas wykonywania operacji, chirurg nie jest obecny przy stole operacyjnym, ale steruje robotem chirurgiczny za pomocą konsoli, mając do wyboru pozycję siedzącą lub stojącą. Niewielki rozmiar narzędzi, w które wyposażony jest Versius, pozwala lekarzowi operować z większą precyzją i chronić delikatne struktury anatomiczne.

W Salve Medica planowane jest wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem systemu Versius w takich dziedzinach jak chirurgia ogólna, ginekologia, a także urologia.

Od 2019 roku, robotem da Vinci, zoperowano w klinice ponad stu pacjentów.

- Byliśmy pierwszym i nadal jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie łódzkim, który korzysta z tej metody. Z konsekwencją rozwijaliśmy ten projekt, poszerzając go w tym roku o organizację szkoleń dla urologów z całej Polski. Dziś postawiliśmy kolejny krok, zabierając tym samym pacjentów i lekarzy do przyszłości medycyny. Cieszę się, że wkraczamy w nowy etap rozwoju chirurgii robotycznej jako pierwszy ośrodek w Polsce – mówi Ewelina Barylska, Dyrektor Salve Medica.

Zanim pierwsi pacjenci, nie tylko z Łodzi, ale i z całej Polski, będą mogli skorzystać z możliwości oferowanych przez system Versius, zespół chirurgiczny Salve Medica przejdzie kompleksowy program treningowy opracowany przez CMR. Szkolenie obejmie trening z wykorzystaniem cyfrowego symulatora. Pierwsze operacje przeprowadzone przez chirurgów Salve Medica z wykorzystaniem systemu Versius, planowane są jeszcze w tym roku.

Znajomość tych pojęć to w XXI wieku wręcz obowiązek! Ogarniasz chociaż połowę?

Pytanie 1 z 15
Określenie "vaping" oznacza...
Nasi Partnerzy polecają