Płynna kamizelka będzie chronić m.in żołnierzy i korespondentów wojennych przed ostrzałem

i

Autor: pixabay.com /CC0/minnamoira Płynna kamizelka będzie chronić m.in żołnierzy i korespondentów wojennych przed ostrzałem

Kamizelka w płynie, która chroni przed ostrzałem. Nad tym wynalazkiem pracowali m.in. w Łodzi

2016-02-19 18:00

W Łodzi zaprojektowano nowy wynalazek, który sprawdzi się nawet na wojnie. Chodzi o płynną podkładkę, która zostanie wmontowana w kamizelki kuloodporne.

Nad wynalazkiem, który wkrótce posłuży do ochrony najważniejszych osób w państwie pracowali naukowcy Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce i Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi. Płynna podkładka, która zostanie wmontowana w kamizelki kuloodporne to swego rodzaju rewolucja - ciecz twardnieje pod wpływem uderzenia chroniąc w ten sposób przed pociskiem.

Zobacz też: Łódź doczekała się... ścieżki dźwiękowej! [AUDIO] Będzie można jej słuchać...

Płynną kamizelką interesują się już zagraniczne firmy z sektora obronnego

Tak skonstruowana kamizelka da o wiele lepszą ochronę niż dotychczasowe. Będzie mogła zostać użyta na przykład na wojnie - m.in do ochrony żołnierzy i korespondentów wojennych przed ostrzałem. Nowe osłony będą w użytku za 3 lata. Wynalazkiem zainteresowały się już zagraniczne firmy z sektora obronnego. Nie wykluczone, że płynny pancerz przysłuży się również w sporcie - w tym przypadku także może służyć jako ochrona przed urazami.

Więcej o wynalazku w materiale reporterki Radia ESKA Nelli Krysztofowicz, posłuchajcie:

Nasi Partnerzy polecają